EKSOT123

Neměly by položené otázky spolu spíš souležet než souviset?

Otázky se přece nevěší, ale dávají nebo kladou. Tedy kladou pravděpodobně pouze v češtině. Souvisí spolu kromě češtiny asi pouze v němčině, ale tam se také nevěší. Ve světě se otázky většinou přímo ptají, event. staví, dělají, dávají, zadávají, odčítají, pózují, umísťují, nebo se žádá o radu. No možná, že pokud u nás otázku položíme, tak je to docela praktická poloha (podobně, jako kdybychom ji pověsili třeba na řeznický hák?).

Nejlepší odpověď
annas

Děkuji za otázku. Je zajímavá a poměrně těžká. Vyžaduje představivost a možnosti pro použití slova viset.

Staročeské příležěti – u něčeho ležeti; — příslušeti, náležeti, přináležeti, vztahovati se, přiléhati, shodovati se; souviseti (s čím);

Etymologie Jiří Rejzek

1. sou – předpona -staročesky sú-. Všeslovanský výrraz. Praslovanské *sǫ- je
jmenná předp., pokračovám indoevropského . *som = ‘dohromady

2. viset, vis, visutý, visací, visačka, odviset, převis, souviset, záviset, závislý,
závislost. Všesl.ovanský výaz.
Praslovansky *visěti nemá spolehlivé indoevropské příbuzenstvo. Spojuje se s

např. se starohornoněmeckým weibōn ‘kolísat, být nestálý’,’ východiskem by pak bylo indoevropské *u̯eip-s-od *u̯eip- ‘kroutit, vinout (se)’ a to od *u̯ei- )

Takže souviset = být s něčím dohromady, mít vztah s, souviseti s něčím, když něco visí, je to s něčím dohromady.

Když něco visí, má to váhu. – Machek uvádí původ od německého wiegen, ale ve slovanštině je to přesunuté na optický klam

I etymologové mají jiný pohled

Ale beru to tak, že položená otázka má nějakou váhu, tedy souvisí s odpovědí.

--
Myslím si že souležet není vhodné. S čím dohromady sou-leží otázka?

Další odpovědi
Ametyst

Pro toto slovo má čeština už jiný, populární obsah.:-)))

paul1

Něco už před časem objevil Sobota, když říkal: „Položme se na otázku“ 😁

Kepler

Souležet? To už radši souložit. Už ti někdo položil otázku a ty jsi ji zvednul? Kdepak, otázky VISÍ ve vzduchu!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Paul1: Luděk Sobota mě nikdy neomrzí a nezklame. Miluju jeho Poděkování Mongolům, že opustili naše území…:-))))