Rokio

Nemělo by se fekálnímu vozu raději říkat lejnosrk, abychom to řekli slušně a spisovně?

Nejlepší odpověď
annas

Fekální vůz, fekál je neutrální spisovný výraz. SSJC uvádí pro obecnou češtinou vulgární výraz hovnocuc, protože vyčerpává zjímeik lejno.

Fekálnoí vůz, fekál – je neutrálnoí výraz. V obecné češtině jde o vulgarismus, který uvádáí i SSJC, tedy hovnocuc.
Slovo výkal = synonymický slovník uvádí: enóno (obecně), fekálie (odborně), hovno (vulgárně) … V obecné češtině je nejběžnějším vulgárním označením stolice výraz hovno.

Váš návrh – srk = odvozené od srkat, neodpovídá procesu sání výkalů.

  • 1. upíjet po malých doušcích (s vydáváním příslušného zvuku): srkat horký čaj; srkat slámkou limonádu; srkat vodu nosem vtahovat

2. vydávat při pití (n. jídle) příslušný zvuk: srkat při jídle je neslušné;
srkavý příd.: srkavý zvuk;
 – lejno, výkal: kravské lejno. To by šlo, ale výraz lejno není přilils rozšířený. .
Pokud se výraz použije v obecné češtině bez zvýrazněné intonace, nebo v přeneseněm jako nadávka, dá se říct, že plato čistému vše čisté. Kdo chce pochopí.

Slovo govno pozdwěji změnas g vh)ú nebylo ve staré češtině velgární Slovo je odvozeno od praslovanského kořene *gov-, což znamená dobytek, původně slovo označovalo pouze lejno hovězího dobytka, na výkaly obecně se význam rozšířil až později. Ve slušnější řeči se slovo někdy nahrazuje slovem houby ve funkci eufemismu nebo zdrobnělinou hovínko, která není míněna natolik vulgárně.

paskuji, jde o vulgárnoí výraz, ale pokud není použiltý jako nadávka, dá se tolerovat. Jinak kl Vašemu návrhu.- lejnocus, výkalycuc nezní etakl důrazně jako ten výraz z obecné češtiny.

Slovo hovno je používáno v kultuře, zejména v literatuře a filmu, většinou v přímé řeči jako prostředek jazykové charakterizace postavy či prostředí, prostředek k šokování veřejnosti, prostředek pro zvětšení drsnosti či realističnosti textu. Někdy mají též vulgarismy čistě komickou funkci.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hovno

.

Další odpovědi
Filip84

Fekálie jsou slušné i spisovné slovo.

elkon

Další trapný výplod.