talka

Neměla by se vymyslet nějaká „nástěnka“ pro informaci o nejčastějších gramatických chybách?

Abys, abysme, abyste; kdybys, kdybysme, kdybyste; jenž=který, jež=která/-é, již=kteří …
Doplňuji:
To klumprt-Už jsou snad oboje dublety správné.

Nejlepší odpověď
annas

Vymyslet není problém, ale není kam informaci umístit. Jedině admini by ji museli vložit do Kodexu, který stejně nikdo před vložením otázky nečte.

Bohužel víc pravoopisné než gramatické chyby se objevují i na netu. Kdo si uvědomuje, že nezná pravoopis či gramatiku a podívá ser do PČP? tTa jediná poskytnou správnou informaci.

Doplňuji:
Nová klávesnice, jiné rozpěti mezi klávesami,, prsty hledají své místo, nechtějí poslouchat …
.
… pravopisné … pravopis … se … Ta …

jinak diskuse

Další odpovědi
klumprt

Když už, tak abychom, kdybychom 🙂

Doplňuji:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=575&­dotaz=bychom

gecco

Nemá to smysl…
😉
Lidé, kteří češtinu przní, by je nečetli (možností, jak zjistit – ujistit se, o správném tvaru slova, je už nyní dostatek)…
😉
Jen:
abysme → abychom
kdybysme → kdybychom
😉

www

Nástěnka? A kde by měla být?
V době internetu, učebnic, vzdělávacích programů v různé podobě ap. je to podle mne již zcela zbytečné.

Magix.cz

http://pravopis­ne.cz/2010/10/­samozrejme-×-samozdrejme/

ivzez

Talko,
k čemu by byla nástěnka s chybami
(abysme/kdybysme)?
Takovou nástěnkou byste
situaci naopak zhoršila …

Prokop Buben

Určitě, a červeně tučně, blikající a rolující !! ( :D )
A nejde jen o tahle, ale i o další stále častější pravopisná zvěrstva – „datumy, albumy, centrumy“, „standartní“, psaní velkých/malých písmen (včera tu byl „Australský seriál“), mně/mě (skoro každý den tu vidím něco jako „stalo se mě to…“), „tipy x typy“, nepřípustné ‚koncovky‘ k číslovkám (opět – každou chvíli je tu nějaké to „od 18-cti let“, „10ti litrový ", 8mi pásmový), s/z (správa x zpráva, shlédl x zhlédl, sbitý x zbitý), "přez něco“, „akorád“, „samozdřejmě“…

Neskutečné prasárny, pro mě fakt k zblití… A o y/i či o interpunkci a interpunkčních znaménkách se radši ani nezmiňuju, natožpak o „nejoptimálněj­ších“, „nejideálnějších“ , o „dárcích zdarma“, „přidávání(ch!) aditiv“, o „kompaktních rozměrech“, LED diodách", „LCD displejích“, „baterkách/ba­teriích v mobilech“ a podobných nesmyslech. To už ani není o češtině, ale o tuposti, kterou si lidi pěstují soustavným nepoužíváním mozku, a jsou v tom ještě podporování ze všech stran…

Co se dneska vlastně v těch školách učí, proboha?! Za mých časú by se s takovou neznalostí rodného jazyka ¾ současných pisálkú na Internetu nedostalo na střední školu, a vycházeli by ze 6. třídy ZŠ. Natožpak projít prvním ročníkem SŠ… Jenže dneska se těchle zvěrstev běžně dopouštějí vysokoškoláci… Hlavně aby se mohl každý ňouma pyšnit pseudotitulem Mgr. či Bc., a školy měly prachy, a mohly vykázat „úspěšně“ absolvující, že ano? Ale co z nich vylézá za hlupáky, to už je jedno…

A jinak k technické stránce věci, pro adminy Odpovědí: pro část některých těchle zhůvěřilostí se dá udělat celkem jednoduché řešení. Pro některé své weby a fóra jsem si ho přípravil, někde už částečně jede ve zkušebním provozu, protože už mi došla trpělivost s tím jak spousta negramotů dělá ostudu nejen sobě, ale i těm webúm, a dalo by se říct že i mně. Stačí na to v podstatě jen reguláry a preg_replace(), popř str_replace() či strstr_replace() (horší už je pochopitelně implementace do konkrétního existujícího řešení, zvlášť tam, kde se plete třeba Php s javascriprem, Ajaxem a JQuery dohromady :D )
Takže když si tam někdo bude chtít dejme postesknout, a napíše „Hold nejideálnější by bylo, kdyby jsem k vánocům místo standartního svetru s jelenama dostal mobila s větším LCD displajem a silnější baterkou ", tak se místo toho objeví (skoro)správně "Holt ideální by bylo, kdybych k Vánocům místo standardního svetru s jeleny dostal mobil s větším LCD a silnější akumulátorem " (holt toho mého ‚grammabota‘ je těžké naučit časovat, skloňovat, stupňovat… :D takže opravdu "silnější akumulátorem“, zatím jsem to nechal být, částečně i proto, aby to ty truhlíky trochu rklo, ale v hlavě se mi na to trkání už rýsuje jiné řešení :))
Doplňuji:
>www:

„V době internetu, učebnic, vzdělávacích programů v různé podobě ap. je to podle mne již zcela zbytečné.“

Naopak, právě naopak. Například ten Internet paradoxně přispívá hodně právě k tomu, že i velká část těch, co se na prvním stupni ZŠ něco přece jen naučili, chca nechca nakonec sklouznou k tomu, že ta zvěrstva začnou psát taky, protože když je vidí na každém rohu, tak se jim prostě časem vryjí do podvědomí jako správné. Především právě pro tohle mi to tak vadí, a snažím se s tím něco dělat jak se dá – už se to totiž projevuje i na mých dětech (které jsou inteligentní – po mámě :D ) a nechci, aby jednou žily ve světě tupých ovcí. Tenhle trend sleduju už celá léta, a je to pochopitelně čímdál horší, protože to je vlastně taková spirála.

A učebnice či vzdělávací programy? To myslíš vážné? :D Proboha, kolik asi % těch, které současné školství, rodina, televize, Microsoft, vychovaly k lenosti a tuposti se začne v dospělosti dobrovolně vzdělávat?? Desetina ‰ ? Púl ‰? :D :D