prcinka

Německé sloveso

Ahoj, potřebuju vyčasovat nepravidelné sloveso fahren
Ich
DU
ER
Wir
Ihr
SIE
díky moc :)

Nejlepší odpověď
quentos

Kapičko, fahren je bohužel silné sloveso – ve 2. a 3. so. j. č. Vám tudíž chybí přehláska nad A!

Ftip je v tom, že fahren patří mezi tzv. silná slovesa. Ty mají ve 2. a 3. os. j. č. přehlásku a v dalších časech (např. perfektu) další nepravidelnosti, jako např. změnu kmenové samohlásky. Fahren je navíc sloveso pohybu, takže v perfektu užíváme pomocného slovesa sein, nikoli haben.

Přít. čas:

ich fahre
du fährst (s přehláskou)
er, sie, es fährt (s přehláskou)
wir fahren
ihr fahrt
Sie, sie fahren

Perfektum:
ich bin gefahren
du bist gefahren
er, sie, es ist gefahren
wir sind gefahren
ihr seid gefahren
sie, Sie sind gefahren

min. čas
ich fuhr
du fuhrst
er, sie, es fuhrt
wir fuhren
ihr fuhrt
sie, Sie fuhren

budoucí čas:

ich werde fahren, du wirst fahren, er/sie/es wird fahren, ihr werdet fahren, sie/Sie werden fahren

kondicionál (podmiň. zp.)
ich würde fahren
du würdest fahren
er würde fahren
wir würden fahren
ihr würdet fahren
sie würden fahren

Perfekt Konditional

ich würde gefahren sein
du würdest gefahren sein
er würde gefahren sein
wir würden gefahren sein
ihr würdet gefahren sein
sie würden gefahren sein

většina slovesných tvarů uvedena z vlastních znalostí; kde jsem tápal, juknul jsem do zdroje, kde lze všechny uvedené tvary ověřit.
Doplňuji:
… a v množném čísle naopak přehláska nebude!!!

Zdroj: http://www.vo­cabulix.com/con­jugation/query_ger­man.html?conju­gation,fahren,fah­ren,_german_con­ditional

Další odpovědi
Kapicka

Ich fahre
Du fahrst
er,sie,es fahrt
wir fähren
ihr fährt
Sie fähren Doufam,že to tak je ;)

Ella

http://www.ne­meckagramatika­.wz.cz/slovesa­.htm

pardon, musím si rýpnout…
alespoň kdyby to bylo něco těžkého, sloveso v různých časech, ale FAHREN??? to je určitě v učebnici pro začátečníky, do desíti stránek od začátku určitě…

verunka483

tipuju to na domácí úkol…

quentos

Ella: ale nemá…