Avatar uživatele
Zlatý

Nemáte někdy pocit, že se u jedoucího auta otáčejí kola dozadu? Čím to je způsobené?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tento pocit u mne vyvolává určitý druh ozdobně tvarovaných poklic,který tento jev způsobují.

http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Stroboskopický jev


Avatar uživatele
Zlatý

Vysvětlení,vyžaduje větší prostor,tedy:
Takhle nás mate tzv. stroboskopický jev, nejčastěji při sledování filmu nebo televize. Nejspíš víte, že filmová kamera scénu snímá jako řadu jednotlivých obrázků, a to asi pětadvacetkrát za vteřinu – jen díky setrvačnosti zraku se nám zdá, že se scéna mění plynule. Představte si, že se ve filmu díváte na kolo jen s jedním „paprskem“ (třeba ozdobným výliskem na disku). Jestliže se při filmování otočilo právě pětadvacetkrát za vteřinu, bude se vám zdát, že se paprsek nepohybuje, kamera ho totiž zachytila vždy ve stejné poloze. A teď pozor: když se kolo trochu zpomalí, paprsek se zdánlivě začne pohybovat proti směru otáčení kola, protože počet otáček je o něco nižší než počet záběrů kamery. A stejný jev nastává, i když je na kole „paprsků“ víc.

Stroboskopický jev se někdy projeví i v reálném světě, a to když je jedoucí auto ozářeno výbojkami pouličního osvětlení. Ty jsou totiž napájeny střídavým napětím, které stokrát za vteřinu poklesne na nulu. S tím pohasíná i jejich světlo a kolo auta tedy vlastně „snímá“ řada oddělených záblesků.

O tom, jestli nás stroboskopický jev může plést i za denního světla, se vedou učené spory. Zdá se, že ano – a to by naznačovalo, že nespojitě, tedy v jednotlivých „záběrech“ pracuje naše zrakové vnímání. Zatím pro to ale není dost důkazů

Zdroj: http://www.vyber.cz/otazniky/? odpoved=313


Avatar uživatele
Stříbrný

Je to optický klam, horší je to u lidí s dioptriema, tam se jedná o dioptrický klam a šilhavcům se zdá, že se rozcházejí...sorry!


Avatar uživatele
Stříbrný

ten pocit mívám taky a taky by mě zajímalo čím to je...


Avatar uživatele
Zlatý

Jedná se o stroboskopický jev. Aby tento jev vznikl musí zde být osvětlení o určitém kmitočtu. Třeba zářivky a výbojky produkují záblesky o kmitočtu 50 Hz. Totéž vzniká u filmu nebo televize jde je projekce 24 snímků/sec či pod. Obyčejná žárovka záblesky neprodukuje !

Na tomto primcipu jsou založeny přístroje na měření otáček strojů.
Někdy je to i dost nebezpečné. Při osvětlení výbojkou a vhodných otáčkách elektromotoru se příslušné zařízení jeví jako že stojí.
Nebýt hluku od zařízení už už jsem si na to v práci několikrát sáhl, než jsem získal patřičné zkušenosti.

Podle otáček motoru a kmitočtu osvětlení vznikají tři optické stavy. Kolo se otáčí doleva, kolo stojí, kolo se otáčí do prava a při tom se ve skutečnosti otáčí stále stejným směrem.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 765
Stříbrný cukrar 701
Zlatý mosoj 687
Zlatý gecco 478
Zlatý Kepler 326
Bronzový kapitán 308
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 262
Zlatý venkovan 246
Zlatý led 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.