dust8

Nemají se ti domorodci v pralesech stejně nejlépe bez elektroniky, nutností chodit do zaměstnání a placení daní?

Jediné mínus u nich vidím, že si třeba nemůžou sehnat Paralen, ale však oni si poradí i bez něj. Jen to chce více snahy, že?

Nejlepší odpověď
Edison

Kdyby jen to. Oni bez vymožeností pidlivizace přežijí bez problémů. Oproti nám.

Další odpovědi
Kepler

No nevím. Buldozery a dřevorubci „vyspělého“ člověka jim berou střechu nad hlavou, musí si dávat bacha na velké kočky a piraně. Dokonce ani neví, jak užitečné jsou odbory a jakou konstrukci mají nukleární bomby.

marci1

Dokud žijí mimo „civilizaci“, někde v klidu, tak ano. Žijí spjati s přírodou. Dokáží si poradit se vším, co k životu potřebují. Paralen nepotřebují, bylinky jim pomohou téměř na vše. Žijí v klidu, „minimalisticky“. Neznají stres, deprese. Prostě super přírodní život. 🙂

Frontinus

No, pokud chceš být pokládán ve čtyřiceti za vetchého kmeta 😉

Život předcivilizačních kmenů je často idealizován nejrůznějšími „bio“ diletanty, ale ve skutečnosti je jejich život mimořádně tvrdý a z našeho hlediska krutý. Tak například:

  • Vysoká dětská úmrtnost. Pro náš druh je celkem „přirozené“, že z deseti živě narozených dětí jedno až dvě zemřou krátce po porodu a další dvě až tři nepřežijí dětství.
  • Malá šance na vyšší věk. S tím čtyřicetiletým kmetem jsem to trochu ironizoval. Ve skutečnosti se i lidé v pravěku občas dožívali věku snad kolem šedesáti let. Jenže dochované kostry, podobně jako opatrná pozorování žijících kmenů, ukazují, že takový věk vůbec není obvyklý, dožije se ho jen pár procent.
  • Řada nemocí vnímaných jako banální by byla smrtelných. Například zubní kaz, poruchy zraku nebo poruchy sluchu. S tím souvisí poměrně vysoký podíl mrtvých ve věku, který dnes nepokládáme za stáří.
  • Občasné hladomory jsou také celkem na nic.
  • Stejně tak i infekční choroby.

Drap

Hodnocení toho, kdo se má lépe či hůře je pouze subjektivní hodnocení a otázka kritérií.Myslím, že to neni způsobeno pouze absencí elektroniky, ale i myšlením konkrétní komunity a jiného hodnocení věcí kolem sebe.

Kelt

Obrazně řečeno představuji si každého člověka jako písmeno V, jako tvora s křídly a čím větší jsou křídla, tedy výhody, plusy, tím jsou také minusy větší. Takže ten domorodec má nižší křídla než třeba Evropan, ale nikdo nebude žít věčně.

zjentek

Tak jestli mezi sebou mají spokojené a taky kriminálníky, tak je úpně jedno, jestli oni, nebo my, ne? Asteroid nikdo z nich stejně nesestřelí, tak jako nikdo z nás. Vulkán a podobné taky nezastaví (i když lidé spjatí s přírodou podobný vlastnosti většinou mají a právě tohle by mohlo vysvětlovat, kdo z nás se má „lépe“).

Altair-AC

Mají. Mají pravé vztahy, neznají lež, nebijí se kvůli názorům, nesoudí ostatní podle vzhledu atd. Je to můj nesplnitelný sen být jako oni.

Ametyst

Dokud se nestřetnou s naší „civilizací“, tak ano. Pro ně je přirozené, že sebe a za svůj kmen v ohrožení budou bojovat, i když vědí, že zemřou. My bychom na jejich místě byli tak změkčilí, že kapitulujeme bez boje, neboť jsme humanisti !

Nandi

Ano i ne.
Ano-žijí v souladu s přírodou,neřeší nějaký stres apod.,jako lidé ve městech
Ne-dožívají se nižšího věku(nemoci,ne­bezpečná zvířata,jsou daleko od nejbližší nemocnice,…)

Edison

Frountiusi, máš sice pravdu ale.. jedno velké ALE: Normálně se tomu říká samoregulace přirozených systémů. To, co ale dělaj „pidlivizovaní lidi“… to je přesně proti té samoregulaci a hrozí prachobyčejným přemnožením, což musí nutně vést ke kulminaci s následným prudkým zhroucením pidlivizace. Jak známo, všechny velké a vyspělé pidlivizace vymřely v zásadě na blahobyt (neochota umírat v boji, nepřizpůsobivost na změny prostředí a mnoho dalšího). My tomu říkme mj. pidlivizační choroby.

Frontinus

Samoregulace tak, jak ji chápeš, mýtus. Mýtus, který přežívá nejspíš jen z toho důvodu, že je v souladu s některými populárními ideologiemi.

Ve skutečnosti takové samoregulace fungují velmi dobře jen u r-stratégů. U K-stratégů je každý takový „regulační zásah“ spojen s větším rizikem nestability a tedy vyhynutí. Lidé „civilizovaní“ jako K-stratégové se schopností alespoň teoreticky účelně plánovat eliminovali riziko vyhynutí (např. Brna), tlak na pozvolné snižování potomků v případě nepříznivých podmínek a naopak nárůst potomků za příznivých podmínek tu stále působí – a někdy docela dramaticky.

Smrt na blahobyt je mýtus vzniklý z analýzy pádu Říma. Ve skutečnosti Řím padl ekonomicky, prostě žil si příliš dlouho nad poměry a když pak měl šetřit, šetřil na nesprávných místech. Něco podobného se zopakovalo i například u nás za husitských válek (neúroda a hospodářská blokáda vedly k tomu, že se z radikálních husitů stali profesionální válečníci/lapkové a umírnění a zejména konzervativní husité hledali cestu se smíru s církví a císařem), za stavovského povstání (jen málo vzbouřenců bylo ochotno sáhnout hlouběji do měšce), nebo třeba v Polsku za kolapsu polsko-litevské unie (spousta šlechticů byla ochotna za zemi padnout, ale pracovat nechtěl nikdo).

Edison

Samoregulace naopak funguje velmi dobře v přírodě. Přemnožení jednoho druhu vede k úbytku jejich potravy a následnému jejich vlastnímu úbytku. Nárůst jakékoli populace tak neprobíhá stabilně, ale ve vlnách. My se snažíme o stabilitu, ta ale z přirozenosti dlouhodobě nefunguje, tak vzniká napětí větší, než kdyby růst probíhal v oněch vlnách. Pak jsou ty výkyvy mnohem výraznější s mnohem hlubšími dopady. A to, co píšeš o Římě je přesný příklad vymření na blahobyt – žití si nad poměry a následné šetření na nesprávných místech, včetně té neochoty za své i umírat. A dnes u nás pozoruji něco podobného.