Sanny

Některé primitivní národy rozdělávají dodnes oheň rychlým otáčením dřevěného kolíku v důlku většího kusu dřeva.Vysvětlet

Děkuji..

Nejlepší odpověď
anonym

Vás to tření uhranulo?

Další odpovědi
mosoj

Připravujete se na zkoušku na Západočeské právnické fakultě ?
Doplňuji:
On už to zajisté někdo napsal. Stačí opsat.

BandiOl

Třením materiálů vzniká teplo.
(Můžete si to představit jako nárazy povrchových molekul jedného materiálu vůči druhému. Vzniklá energie je vlastně teplo.)
Čím je vzájemný pohyb třecích povrchů vůči sobě rychlejší, tím dochází k vyššímu nárustu tepla. Čím je materiál méně vodivý, tým dochází k větší kumulaci tepla na třecích plochách. Dřevo je materiál, který má špatnou schopnost odvádět teplo a navíc potřebuje relativně nízkou teplotu ke vznícení. Otáčení dřevěného kolíku je hodně efektivní k vytváření veliké rychlosti rotujícího kolíku – efektivnější než pouhé trení dvou kusů tam a zpět, navíc je to pro člověka snadné.