Matthew

Někde jsem četl, že Praha měla jako vůbec první na světě záchytku pro opilce … (více v popisu)

Všude se to dočtete, všude se to říká, že prostě první záchytka byla v Praze :) Dokonce někde i v americe na budově záchytné stanice je plaketa oznamující „tuto skutečnost.“ (viz odkazy)

http://inovace­.cz/novinky/204-ceske-inovace-prvni-zachytna-stanice-na-svete

http://ekonomi­ka.idnes.cz/prvni-zachytnou-stanici-na-svete-vymysleli-v-praze-fhn-/ekonomika.as­px?c=A060518_100430_des­tilaty_pal

Ale teď jsem se zase dozvěděl z wikipedie, kde se píše, že první záchytná stanice byla v Rusku okolo 1902 (tím pádem o 49 dříve než v Čr)Tak co teda ? :) Já bych to i věřil těm Rusákům :D
Wiki: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pro­tialkoholní_záchyt­ná_stanice

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že 15. května 1951 byla v pražské léčebně u Apolináře založena první protialkoholní záchytná stanice na světě. Zasloužil se o to český bojovník proti alkoholismu, tehdejší vedoucí lékař protialkoholního oddělení doktor Jaroslav Skála. Jeho metoda byla unikátní a brzy se rozšířila do celého světa.

Podle vzpomínek Jaroslava Skály byl úplně prvním pacientem záchytky u Apolináře jeden ruský námořník. Právě pro něj a pro stovky dalších lidí, kteří měli problémy s alkoholem a potřebovali léčbu, otevřel Skála preventivní protialkoholní záchytku.

V 50. letech šlo o naprostou světovou raritu. Všude jinde na světě fungovala jen zařízení represivní, zatímco v Praze nechal Skála opilce vystřízlivět a pak jim doporučil léčbu.

Právě kvůli tomu přístupu a dalšímu léčení alkoholiků, je česká záchytka považovaná za první na světě. V Rusku nešlo o prevenci, ale o represi. – řekněme, že alkoholika nechali vystřízlivět a tím vše skončilo… Takže záchytky tohoto typu existovaly dřív … Jde ale opravdu o jiné prvenství …

http://www.an­tinovinky.cz/do­maci/otevrena-prvni-protialkoholni-zachytna-stanice-v-csr-i-na-svete.html
Doplňuji:
Jak jsem uvedla, šlo v Rusku zcela o jiný typ. Ještě jsem něco našla, což potvrzuje mou informaci. Další zajímavosti o tom, jak to v záchytce vypadalo, najdete v odkazu.

http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=7813%3Achy­te-opici&Itemid=4

V carském Rusku vznikaly první útulky pro opilce již v roce 1902. Hrůznější podoby nabyly v roce 1940, v době kdy se žezla šéfa NKVD ujal Lavrentij Berija. Pobyt v nich měl podobu opravdového, i když krátkodobého vězení.

Co se ale týče zřízení prvních protialkoholních záchytných stanic v podobě, jakou známe dnes, máme světové prvenství. Zasloužil se o to MUDr. Jaroslav Skála, známý bojovník proti alkoholismu, jak tuto skutečnost jásavě oznamoval dobový tisk.

Ještě něco k pobytu ruského alkoholika na zácyhtce u nás.

Jistěže tato skutečnost byla tehdejšími médii důkladně zamlčena a zaměstnanci první záchytky s největší pravděpodobností dostali instrukce, aby o incidentu pomlčeli. I když slovo vystrezvitěl (ruský ekvivalent výrazu záchytka) záhy zdomácnělo v Sovětském svazu, můžeme si být jisti, že tentokrát jsme byli vzorem my.

Náš tisk tehdy však hrdě tvrdil, že inspirátorem byla samozřejmě země sovětů. Po československém vzoru se záhy začaly budovat záchytky i v dalších zemích světa. Například v americkém St. Louis na tamní obdobě záchytného zařízení o nás existuje zmínka i v zakládací listině.