Nejvyšší trest za neplacení výživného v roce 2009

Dobrý den. Syn je od 1/2009 ve výkonu trestu za neplacení výživného.Dluží kolem 70000,– na 2 děti.Má několik rozsudků, celkem trest na 48 měsíců nepodmíněně. Jeden trest z toho je na 8 měsíců za zpronevěru.Problém je v tom, že si poštu nevybíral,k soudu tím pádem nechodil a nemá tedy v ruce žádný rozsudek. Údajně tedy 4×10 měsíců za výživné+1× 8 měsíců za zpronevěru. Prosím na koho se má ve věznici ve Vykmanově obrátit a jakou formou, aby se k těmto dokumentům dostal, aby věděl kdy bude moci zažádat o propuštění v polovině trestu.Původně nastoupil na 38 měsíců /jednotlivé tresty mu daly úhrnně/ a nyní ještě asi v roce 2010 byl odsouzen na dalších 10 měsíců. /Bohužel nevíme, zda ten poslední soud měl ve 12/09, nebo v 1/10 a hraje to prosím nějakou roli ?/Můžete mi prosím sdělit, jaký byl v roce 2009 nejvyšší trest za výživné. Syn si myslí, že 3 roky a pokud byl ještě jednou případ
ně v roce 2010 odsouzen, spadá to do nové změny zákona od 1/10? Nebo je to i nadále 3 roky? Syn se ptal vychovatele ve věznici, kolik má tedy celkový trest a informace se tam nějak rozchází /38, nebo 48 měsíců/, ale nejsou schopni mu to sdělit přesně. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den H.Špilerová

Odpovědi
standa

Podle trestního zákoníku, platného před 1.1.2010, byl za trestný čin § 213 Zanedbání povinné výživy nejvyšší trest TŘI ROKY.

Po novele je za trestný čin § 196 Zanedbání povinné výživy nejvyšší trest PĚT LET.

Doporučuji, aby syn podal k soudu (který jej v nepřítomnosti odsoudil) žádost o vyhotovení kopií rozsudků a stručně odůvodnil, že původní listiny nepřevzal.

Druhu možností je, že syn zmocní například Vás, abyste jeho jménem tyto listiny na soudě vyzvedla. Sepsat plnou moc jistě zvládnete.

§ 213 Zanedbání povinné výživy
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.

§ 196 Zanedbání povinné výživy
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

  1. vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
  2. byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.