Avatar uživatele
vas999

Nejsou vlastně tohle popisy skupenství?

Někdy ve starém Řecku se říkalo, že vše je složeno z ë země, vody, vzduchu a ohně. Poté tato představa byla vytlačována atomovou teorií. Nedalo by se ale říci, že tím autor myslel, že vše se skládá ze 4 skupenství, a ta jenom přirovnával k běžným příkladům: země (pevné látky), voda (kapaliny), vzduch (plyny) a oheň (plazma)? Vždyť ani žádné další skupenství na zemi neexistuje, a v té době ho jinde ani hledat nemohli, tak by to realitě celkem odpovídalo.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 2350 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Ano, dá se to tak vyložit, ale spíše mluví o živlech.
„Starověká filosofie i věda a později alchymie a esoterika chápala čtyři živly (oheň, vzduch, voda, země) jako základní složky světa a snažila se jimi vyložit nejen přírodní jevy, ale také vnitřní složení člověka (Hippokratés, Galénos). U Platóna, u stoiků i v myšlení Dálného východu k nim přistupuje pátý, v buddhismu "duch“ nebo v Japonsku „prázdno“, v čínské tradici Wu Xing (pěti fází) „kov“ a místo vzduchu je zde „dřevo“.
Slovo živel vytvořil Jungmann jako ekvivalent latinského elementum a řeckého stoicheion, která označovala základní složku světa, prvek nebo také písmeno.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDivel

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek