vas999

Nejsou vlastně tohle popisy skupenství?

Někdy ve starém Řecku se říkalo, že vše je složeno z ë země, vody, vzduchu a ohně. Poté tato představa byla vytlačována atomovou teorií. Nedalo by se ale říci, že tím autor myslel, že vše se skládá ze 4 skupenství, a ta jenom přirovnával k běžným příkladům: země (pevné látky), voda (kapaliny), vzduch (plyny) a oheň (plazma)? Vždyť ani žádné další skupenství na zemi neexistuje, a v té době ho jinde ani hledat nemohli, tak by to realitě celkem odpovídalo.

Odpovědi
Kepler

Ano, dá se to tak vyložit, ale spíše mluví o živlech.
„Starověká filosofie i věda a později alchymie a esoterika chápala čtyři živly (oheň, vzduch, voda, země) jako základní složky světa a snažila se jimi vyložit nejen přírodní jevy, ale také vnitřní složení člověka (Hippokratés, Galénos). U Platóna, u stoiků i v myšlení Dálného východu k nim přistupuje pátý, v buddhismu "duch“ nebo v Japonsku „prázdno“, v čínské tradici Wu Xing (pěti fází) „kov“ a místo vzduchu je zde „dřevo“.
Slovo živel vytvořil Jungmann jako ekvivalent latinského elementum a řeckého stoicheion, která označovala základní složku světa, prvek nebo také písmeno.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDivel