Gonfaloniér

Nejsou někteří psychologové (a podobní) ve velké výhodě vůči ostatním lidem?

Psychologové, psychiatři, (mentalisti aj. ti, kteří se dokonale vyznají v lidské psychice/mentalitě – vědomí, podvědomí, nevědomí,…) jsou v obrovské výhodě, když dokáží lidem ”číst” myšlenky, ne? Podle gest, očí, chování a typických vzorců, mluvy, tónu hlasu, mimiky, pohybů a plno dalších věcí (detailů, ze kterých jim vysvitá celkový obraz a pravda) dokáží poznat, co si lidé myslí, jestli lžou, i jestli mají tajemství, dokonce i jaká. Taky dokážou říct, proč dělají, co dělají, jací jsou, čeho jsou schopni, co umí, co je baví atd. aniž by jim to ostatní sami řekli. To se může hodit samozřejmě v práci (třeba u psychologa, na psychiatrii a jinde), ale v běžném životě je to vůči ostatním lidem trochu nefér, ne. Protože ti, kteří se skutečně velmi dobře vyznají v psychologii člověka, toho o vás mohou říct spoustu, o čem buď ani sami nevíte, nebo říct nechcete, dokáží poznat jestli lžete a proč. V normálním životě to může být skutečná nevýhoda pro běžné lidi a ještě víc pro ty, kteří ti „psychologové“ znají osobně, protože v nich dokáží „číst“ ještě líp.
Navíc, protože se takoví odborníci vyznají v lidském chování a jeho příčinách, tak dokáží i snadno manipulovat s ostatními, když si to přejí (i kdyby si to nepřáli), protože vědí, jak a kam hovor nasměrovat, aby dotyčný řekl (nebo i udělal !), co chtějí. Můžete říct, že psychologové (a podobní) by měli být čestní lidé a nedělat to, a jo, samozřejmě můžou být a asi i jsou, ale když si vezmete, že už ty vědomosti mají, tak není možné jich nevyužívat v běžném rozhovoru/kontaktu s ostatními. Protože to je něco, co nejde potlačit nebo, co by šlo ignorovat. To že umí číst v lidech už je jejich součástí, protože se to naučili. A tak, když „čtou“ a dokonale poznávají člověka v běžném rozhovoru, tak ho můžou nasměrovat tam, kam chtějí, bez toho aniž by to ovlivnili. To platí třeba i pro jejich vztahy vůči partnerovi, dětem, blízkým přátelům a jiným.
A nemyslím tím žádné psychologické fígle, ale když si vezmete, že smyslem konverzace nebo nějakého kontaktu je někam dojít, dohodnout se nebo někoho přesvědčit, tak takoví lidé, kteří dokáží číst v ostatních, jsou v obrovské výhodě a dokáží s ostatními jakoby manipulovat (i když ne v tom smyslu jako třeba u sociopatů – aby ostatní využili a dosáhli svého často pomocí lhaní. Ze strany psychologů je to spíš taková „upřímná“ manipulace, protože dokáží ostatní nasměrovat bez lhaní – jen tím, že je dobře znají). Dokáží správně reagovat podle reakcí ostatních, dokonce ty reakce můžou i předvídat, vědí, co je způsobuje, jak jim zamezit nebo jak je vyvolat.

Nejlepší odpověď
Drap

V jisté výhodě být mohou, ale psychologii si může nakonec vystudovat každý.

Další odpovědi
zjentek

Celý tento výplod je nesmyslem. „Psychologové a podobní“ budou vždy těžce strádat a trpět mezi zbylými, nechápavými „blbci“. Nijak je neovlivní a nijak s nimi nehnou. Naopak, mezi „ne-psychology a podobnými“ jejich jinak silná psychika KRUTĚ UTRPÍ (pokud tedy nebudou v početní převaze).

Kepler

Číst jim myšlenky určitě nedokáží. Mohou něco usuzovat z řeči těla a podobných znalostí, všeobecného vyjadřování a mohou poznat lež. Ale aby těchto poznatků případně zneužil nebo člověku pomohl, musí ještě klást přesně cílené otázky. Někdy je to fakt náročné povolání a může to vést k tomu, že i sám cvokař použije na pacienta tarasnici jako MUDr. Chocholoušek.

Gonfaloniér

Kepler, příjde na kvalitě psychologa a jeho vědomostech. Pokud se v tom opravdu velmi dobře vyzná a umí si všímat a číst v detailech, tak by ses divil, co všechno se o jiném člověku může dovědět jen proto, že „si všímá“. Samozřejmě netvrdím, že to dokáže každý, ale jen pár takových odborníků.

Kepler

Proč se tedy každý cvokař ptá na spousty věcí? Přece nekoukne na člověka a prohlásí: tak pozor, je to sociopat! Já myslím, že ani ten nejlepší psycholog se bez otázek a anamnézy neobejde.

zjentek

Takový odborník jsem třeba já. Jen své poznatky nedokáži zpětně odborně vyjádřit. Pche, co odborník… i specialista je vedle mě v tomto ohledu břídil. jen to vyjadřování, no… to je trocha pakec. Ale na to se mě nikdo neptal, takže sorryjako tady.