Kepler

Nejsou kůrovcové kalamity spíše důsledkem oteplování klimatu?

Smrkové monokultury přece u nás existují po celá staletí a přesto se právě monokulturám přikládá vina. Jistě, smíšené lesy by byly lepší, ale ve vyšších nadmořských výškách listnáče prostě nerostou.

Nejlepší odpověď
Drap

Nedá se to asi takto říct, i když kůrovcovou kalamitu oteplování a hlavně málo srážek rozvoji hodně pomáhá. Pokud je málo vláhy, stromy se nedokáží bránit ani menšímu napadení, protože nedostatku vláhy nedokáží vyprodukovat dostatek pryskyřice, aby se zhojily.

Další odpovědi
Dochy

Nevím o tom, že by kleče měli výrazné potíže s kůrovcem 🙂 Ale obecně myslím že je to kapka ke kapce… monokultury, ještě stejného stáří a další zátěž pro porost v podobě např. sucha. A ono i využívání lesů se dost změnilo za poledních řekněme 100 let.

Kryšpín

Nejen na kůrovce, ale přibejvá také teplejch

EKSOT123

Smrk je absolutní šampion co se týče využitelnosti dřeva pro stavebnictví, a taky je z něj největší ekonomický přínos pro vlastníka lesa. (Tedy když nepřijde kůrovec) Proto se oproti dřívějším dobám s.monokultury rozšířily i do oblastí, kde by sám v sukcesi ponechanému porostu nepřevládl.
Nebývalá série suchých let v některých naších lokalitách vedla k postupném exponenciálnímu namnožení brouka. Tedy šlo o prvotně sucho – zatímco jinde pršelo, někde už asi tři roky pršelo daleko méně. 2017 byl teplotně o 0,22 °C podprůměrný. 2018 ale, v situaci kdy už byl brouk namnožen, tak byl teplotně nadprůměrný a to tak, že historicky poprvé došlo k dokončení třetí generace brouka. Takže přesně odpověď na otázku neznám, letos,i poslední léta bylo teplo. Osobně si myslím, že smrk bude postupně prohrávat i dále, zvlášť když je brouk namnožen. Nelze zcela vyloučit i dost dramatický scénář.Lesy ČR píší o kůrovci takto: https://lesycr­.cz/kurovcova-kalamita/
>Klima ČR průměrné roční srážky a teploty: https://www.in-pocasi.cz/archiv/kli­ma.php
>Srážky 2015 http://portal­.chmi.cz/histo­ricka-data/pocasi/uzemni-srazky# celorepublikově 79% průměru.
>srážky v jednotlivých krajích 2016 http://portal­.chmi.cz/histo­ricka-data/pocasi/uzemni-srazky# – některé kraje nadprůměrné, Vysočina jen 86%, a kdyby se vzaly jen nekteré stanice,jako Třebíč,asi by to procento bylo ještě hodně menší.

srážky 2017 http://portal­.chmi.cz/histo­ricka-data/pocasi/uzemni-srazky# byly dobrý,i na Vysočině, ale v kůrovcem zasažených lokalitách byly i v tomto roce pod průměrem. Zdroj k potvrzení tvrzení by se asi našel. Podobně i srážky 2018.

Kepler

Drap: ale ta sucha snad se změnou klimatu souvisí taky, ne?