CZ_Hamak8

nejjasnější hvězda noční oblohy???

prosim

Nejlepší odpověď
fcoop

Sírius – psí hvězda

Žádná jiná hvězda nepřitahovala ve starověku tolik pozornosti, jako Sírius, perla zimní noční oblohy. V mnoha kulturách byl Sírius spojován se psem, šakalem či liškou. Hvězda je součástí souhvězdí Velkého psa a nazýváme ji stále Psí hvězdou. Na klínopisných tabulkách ze staré Mezopotámie je zmíněna vazba mezi Síriem a psem. Sumerská bohyně Bau snad měla vztah k Psí hvězdě. Byla dcerou nejvyššího sumerského boha Anua, který byl zobrazován jako šakal.

http://dogfris­beejihlava.unas­.cz/2012/08/Si­rius-psi-hvezda.html