Nejenom pro Michal Kole:Proč se říká,že plave jako zednická tříska?

Nejlepší odpověď
annas

Tříska znamenala původně úlomek, kousek něčeho, nikoliv jen dřeva. Zednických úlomků z cihel aj. je určitě dost, takže ten, kdo takto plave, jde ke dnu.
Kdo první toto úsloví vyslovil, se nedá zjistit.

Další odpovědi
Kohut57

Dřevěná tříska plave, ta zednická je obalena betonem či omítkou a neplave, je těžší.

Damiana

Zkus se zeptat tady, ten by to měl určitě vědět! 🙂
http://prace.hy­perinzerce.cz/sta­vebnictvi/inze­rat/3959727-zednictvi-triska-poptavka-olomoucky-kraj/

Doplňuji:
Ještě mě napadlo, že se vůbec nemusí jednat o úlomek, třísku tak jak ji známe. Možná se v zednické hantýrce tříska říká přímo celé cihle! To by snad i odpovídalo…
Logicky tak usuzuji proto, že se tak označují lidé, kteří neumí plavat a jdou hned ke dnu – jako cihla.

briketka10

podle předešlých odpovědí asi proto, že to neumí a polyká vodu :DD

Michal Kole

No třeba kovová jehla taky plave na vodě, když se položí opatrně a přitom má větší hustotu než voda.

Je to dáno jevem zvané povrchové napětí vody, kdy se atomy navzájem přitahují. Proč mají atomy přitažlivé a odpudivé síly je dáno atomovými teoriemi a učí se to na vysoké škole, i když něco i na střední (Fyzika pro gymnázia – fyzika mikrosvěta (Nakladatelství Promentheus)