jirka21kufr

Nejde nainstalovat žádný linux na netbook…Poradíte?

Mám netbook Dell 1GB RAM a 1Ghz procesor(rozlišení obrazovky 1024×600) s Windows XP. Končí podpora XP a já bych si chtěl nainstalovat Linux, protože Windows 7 jsou hodně náročné. Stáhl jsem si iso Ubuntu, vypálit a restartoval počítač. Objevila se nábídka Ubuntu, tak jsem tam zadal noapic nolapic acpi=off a dal jsem instalovat, ale objevilo se plno písmen nějáké Kernel panic – not syncing to kill.. a zaseklo se to a dál se nic nedělo. Potom jsem zkoušel Xubuntu-taky se to objevilo, Lubuntu – taky nejde, Kubuntu- nejde. Potom jsem zkoušel Linux mint a objevilo se start mint- a pak se to zaseklo a vyplo. Zkoušel jsem i Fedoru, Mandrivu, open Suse, Debian a nic nejde. Mohl by mi někdo poradit, jaký systém tam mám dát?

Odpovědi
badisko

Reknu to takhle ..uz se tady s lidma kteri odpovidaji na otazky ohledne Pc resilo podobne tema a vlastne je otevero porad …ale asi tak …na XPckach budes moct fungovat jako doposud ..jen je musis mit aktualizovane ..citliva data si dat na externi uloziste …a jednou za cas si menit hesla na e-mailech a podobne …
Ten notas je fakt slabej ..porid si prote jinej natas …a nez skonci podpora XPcek tak si znova nainstaluj a updatuj ..Windows XP…
Je nutne si poridit antivie s firewallem a dalsima vecma ..jako je sandbox atd …
neboj spousta lidi pojede dale na xpeckach ..jak rikam citliva .. data si davej na externi HDD nebo vetsi flash disk ..

Dochy

Neznám tento NTB. Ale zkusil bych liveCD. Pokud naběhne z CD v pořádku, pak není důvod aby nenaběhl z disku. Jako poměrně flexibilní znám knoppix.

Pokud zjistíš, že z CD nabíhá, může si zjistit s jakým nastavením a to pak použít na ostré instalaci.

rigormortis

Slax 🙂

huxa

Jak píše badisko, pokud napíšeš na Microsoft, že máš pokažené XP, budou už na tebe kašlat a nic ti neporadí a také už nebudou vydávat takové ty otravné aktualizace, kdy se ti po jedné začne vypínat wifi, v další ti zase nepojede zvuk, no, prostě a jednoduše na tom budou uživatele XP naprosto stejně jako doposud.

mariohlas

Plně souhlasím s předchozími odpovědmi, že není důvod opustit Win XP. A doporučuji si ten OS zazálohovat některou ze známých metod.
A varuji : Jestli chcete instalovat některou linuxovou distribuci, tak si předem projděte linuxová fóra a zjistěte, zda pro tento netbook vůbec existuje některá distribuce s kompletní podporou hardware – často je to neřešitelná překážka.
Doplňuji:
A jak už doporučil Dochy, taky je možno si existenci všech potřebných ovladačů v dané linux. distribuxi ověřit pomocí liveCD – snad si budeš moci vybrat.