Konan-Pain

Nějaké otázky ohledně krav :)

  1. Od jakého stáří se dá sehnat tele?
  2. Potřebuje jedna kráva stejný prostor (Jak na pastvě, tak ve stáji jako jeden kůň?
  3. Mohla by být v chlívku s dvěma kozly – neoddělená? (Jeden je strašpytel, ale druhý cholerik)
  4. Dala by se vodit za nějakou ohlávku? Popřípadě za jakou a kde jí sehnat?
  5. Je hodnější kráva nebo býk? – Ani jedno pohlaví bych nedala kastrovat
  6. Mohla by být pouze jedna?

Nejlepší odpověď
anonym

Otázky ohledně chovu dobytka můžeš pokládat zde: www.asz.cz (Asociace soukromých zemědělců), ale všeobecně se dá napsat, že tele se dá koupit kdykoliv po odstavu, prostor pro ustájení se odvíjí od velikosti plemene. Skot se většinou snáší s kozami. Ohlávka se používá stájová jako na koně a zakoupit se dá v jezdeckých potřebobách podle potřebné velikosti nebo si vyrobíš úvaznou provazovou ohlávku. Skot také může mít silný obojek (vzpomeň si na krávy ve Švýcarsku a Rakousku jaké nosí zvonce na obojku). Otázka pohlaví není jednoduchá, protože jalovička je jalovička a mléko (tedy užitek) bude produkovat až po připuštění a teleti. S býčky bývá potíž se zvladatelností v dospělém věku, zvlášť při kontaktu se ženami. Nevykastrovaní býci jsou drženi většinou jen na plemenitbu a mladí býčci na porážku. Takže bych doporučovala jalovičku. A kastrovat jalovici? Skot je stádové zvíře, vyhovuje mu tedy společnost více jedinců, ale může mu ji nahradit i zvíře jiného druhu, v tvém případě ti kozlové.
Jestli jsem tvou otázku pochopila správně, chceš si pořídit nějakou kravinu na mazlení. V tom případě si o držení a chovu sežeň co nejvíc informací, protože to není jako pořídit si morče a jak je z dotazu patrné, moc o chovu dobytka zatím nevíš.
Já osobně bych doporučila v tomto případě pořídit si některé mini plemeno skotu. Jednak se s nimi lépe manipuluje (jsou velká cca jako ovce nebo kozy a poníci), míně sežerou a zaberou méně místa…a vůbec všechno je jednodušší.
Podívej se tady, bude se ti to líbit:
http://www.nas­chov.cz/@AGRO/in­formacni-servis/Mala-plemena-skotu-pro-male-farmare__s485x608­60.html
Doplňuji:
O jednotlivých zakrslých plemenech najdeš dost konkrétních pramenů na netu, chovají se celkem běžně už i u nás.