spiderwolf

Poradí dobrá duše, jakou grafickou kartu do starší desky Intel Corporation DH57DD (XU1)s i5kou první generace?

Nějaká dobrá duše co poradí jakou grafickou kartu do starší desky Intel Corporation DH57DD (XU1)s i5kou první generace?

Původní grafika byla GIGABYTE HD 5670 (GV-R567ZL-1GI) 1GB, PCI-E. Bohužel moje deska umí jen PCIe 2.0 a grafiky s 128 bitů sběrnicí maji PCIe 3.0. Nevím jestli by to jelo . Nechci žádný zázrak občas si zahraju WoT atd , ale rád bych aby to jelo aspoň trošku slušně a nemusel to nijak osekávat.
Předem dík že se ozve nějaká dobrá duše.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Čekni obchody a do PODROBNÉHO filtru grafáren (tzn. otevřít VŠECHNY PARAMETRY a tam najít) si zadej požadavek na PCI 2.0, (pro základní představu si vyhledej benchmarky karet, které by se ti líbily a porovnej se s tím HD 5670. (komparace třeba zde https://www.vi­deocardbenchmar­k.net/gpu_lis­t.php , ale jsou i jiné stránky)

Nepočítej ale s víbůh jakými zázraky, přeci jen jde o starou technologii, tudíž budou k mání spíš „business“ třídy, (tedy o ničem). A ty co budou lepší se podle mne zase nevyplatí s ohledem na cenu. Sám musíš posoudit, zda-li je pro tebe vhodné upgradovat nebo kupovat předraženou starou kompatibilní technologii ( s ohledem na výsledky/efek­tivitu).

spiderwolf

Dík za odpověď. Ja budu časem asi dělat komplet nové pc. Ale jedná se mě o to jestli teď koupím něco sice s 64 bitovou sběrnicí, ale rychlejším grafickým čipem jestli budu aspoň na stejném výkonu jak u té staré karty. Nechci nic drahého. Třeba tato GIGABYTE GV-N730D5OC-1GI, 1GB nebo nšco s větší pamětí.
Taky mě bylo řečeno že si můžu koupit i pro PCIe 3.0 s větší sběrnicí, ale jen s externím napájením. Prý to PCIe 2.0 nebude stíhat krmit energií…tak nvm…

aliendrone

O dodatečné krmení energií (výkonnějších) grafáren se už dlouhá léta stará přídavný napájecí kabel, nikoliv sběrnice. U něj je vhodné dávat pozor na patici (kolikapinový konektor, u některých „exotkousků“ může být jiný, než 6pinovy, obvykle to je ale v poho, dodávají se redukce), nicméně primárně záleží na VÝKONU ZDROJE (musí odpovídat celkové spotřebě, tedy nejen kary samotné, ale připočítat i zbytek setavy)

Každopádně VŠECHNY dosavadní PCIe sloty dokáží nakrmit karty pouze se spotřebou DO 75W, jinak je nutné zapojit přídavné napájení zmíněným 6pinovým kabelem (týká se tedy karet s vyšší spotřebou, než zmíněných 75W – bez ohledu na verzi PCIe)! Změnu má přinést teprve PCIe 4.0, ale to říkali už o PCIe 3.0 i 2.0… ;) :D :D

Jinak mám neodbytný pocit, že zaměňuješ sběrnici PCIe s interní sběrnicí karty mezi GPU a její pamětí. Karty specifikace PCIe 3.0 by ti měly jít i v PCIe 2.0, pochopitelně ale s omezenější datovou propustností (tedy rychlost bude odpovídat pouze PCIe 2.0, nikoliv 3.0 na které je karta designovaná).

spiderwolf

Tak už jednu mám. Starší, ale novější model toho co jsem měl.
Navíc mě bylo řečeno že můžu koupit i výkonnější , že i PCIe 2.0 by pobralo sběrnici až 256 bitů ale problém by byl s napájením. Jedině silný zdroj a externí napájení.

spiderwolf

Omlouvam se za otazky ale nejsem pc expert. Ano jde me o datovou sběrnici. Když původni karta měla sběrnici 128 bitu ale pomalejší grafický čip a nová třeba jen 64 bitu ale rychlejši grafický čip jestli se aspoň troch vyrovná tý starý. Taky jsem nejak vyčetl že záleží i na počtu stream procesorů což maji skoro stejný počet. ?