Kepler

Nějak nechápu to všeobecné zdražování automobilů. Proč tady neviditelná ruka trhu nezabrala?

Mám na mysli zákon nabídky a poptávky. Prodej aut se na skoro celém světě tragicky propadl až na zlomkové objemy. Logicky: když je něčeho přebytek, tak by cena měla spadnout, ne? Proč to tak nefunguje u aut, když všude jinde ano?

Nejlepší odpověď
da ny

„Ceny ojetin rostou nejen v České republice
Pandemie koronaviru změnila stav české ekonomiky a promítá se i do cen automobilů. Průměrná cena ojetin tento měsíc vzrostla na téměř 241 tisíc korun a vzhledem k omezenému množství automobilů na trhu a VÝPADKU VE VÝROBĚ NOVÝCH AUTOMIOBILŮ cena DÁL POROSTE. Nejvýhodněji mohli zákazníci pořídit automobil v době nouzového stavu, kdy se dal automobil pořídit v průměru za 224 tisíc korun“.
zDROJ: https://www.au­tojournal.cz/ce­ny-ojetin-rostou-nejen-v-ceske-republice/

Další odpovědi
aliendrone

Připadá ti, že zdražily jen auta? ;) :)
V globálně-monopolním (pardon – OLIGOPOLNÍM, muehehe) „tržním hospodářství“ některé věci zkrátka fungují JINAK, než bys prostým rozumem logicky předpokládal, to zaprvé. A zadruhé – prakticky všechny měny devalvovaly, emisní banky natiskly celé vagóny nových papírků, jenže reálná hodnota je prostě REÁLNÁ hodnota, co si budeme… ;) :)

Víš co mě drtí nejvíc? Že NIKDO neprotestuje, nedržkuje, nejde do ulic, když jsme byli okradeni (a tím myslím CELÝ SVĚT!) koronavirovou devalvací doslova bezprecedentně (míru zmizelé hodnoty za tak krátký časový úsek)! Média mlčí, soc. sítě také, kdyby alespoň nějaké náznaky nesouhlasu… ale NIC. No, já si nestěžuji, DNES jásám „požehnaná korona“, ale zkraje jsem si jako všichni také div nestřílel šutry do hlavy. Ale přijde mi to divné, že by VŠICHNI vydělali? Nonsens! Jak to vysvětlíš? :o

dubraro

1/ Na EU je zákon nabídky a poptávky krátký. Výrobci aut platí pokuty za nesplnitelné emisní limity a přenášejí to na zákazníky.
2/ On celkem žádný přebytek aut na trhu není, neboť kromě poptávky poklesla i výroba.