petr_

Nevíte, jak vyřešit problém, když mám po výměně disku nefunkční laptop?

Dobrý den, na laptopu mi odešel HDD, tak jsem ho vyměnil za SSD, přesněji WD 3D NAND 2,5" 500GB. Původní HDD byl nějaký Seagate. SSD vyžaduje méně elektřiny než HDD takže by neměl přetížit napájení. Zjistil jsem (pomocí zkoušečky), že do základní desky elektřina proudí. Po vložení SSD vše fungovalo jak mělo, nainstaloval jsem Linux. Vše šlo. Vypnul jsem počítač a poté již nešel zapnout – vůbec – nesvítily kontrolka, nezahřál se procesor, nic se nedělo. Zkusil jsem vyndat baterku, podržet 30 vteřin tlačítko vypínání, zapnout bez baterky, vyndat a zandat ramky a SSD disk – nic nešlo… asi nekompatibilní SSD? Mělo by být, expert z opravny počítačů říkal, že to půjde.

Zkusil jsme spustil bez disku, bez ramek, s ramkama bez disku, nechal celou noc bez baterie a ráno zkusil znovu. Prosím pomoc, v téhle době nemuzu si dovolit opravnu. Jsem vcelku zkušený, zvládnu toho spoustu sám. Po výměně disku se změnil BIOS, možná to by to mohlo způsobit? Jak ho resetuji když nemohu vyndat jeho baterku na základovce? Adaptér na napájení funguje, do desky proudí elektřina.

Nefunkční laptop po výměně disku

Nejlepší odpověď
aliendrone

No a spustí se ti, když tam nemáš ten disk? Jestli je to mrtvé i bez toho disku (žádné svícení kontrolek, žádný šum větráku a errorhlášky na displeji, tak to NEBUDE tím diskem. ;) :D

Další odpovědi
Dochy

Jestli jsi měnil BIOS a mrtvé je to od té doby, tak to nejspíš bude tím. Zkusil ses poohlédnout po podpoře k danému typu notebooku? mohl by tam něco výrobce uvádět. Stejně tak podle typu notebooku a verze biosu zkusit prohledat technická fóra. Pokud je to častější problém, mohl bys takto zjisti jestli už to někdo neřešil a zda se vůbec řešení našlo. Většina rozumně stavěných notebooků by měla mít i nějakou pojistku proti zničení biosu (třeba nějaký bios loader, který se NIKDY nepřehrává – ale je trochu krkolomnější jej s jinak vadným BIOSem aktivovat a BIOS obnovit)

aliendrone

Dochy má pravdu s těmi obnovami (duální BIOSy), tam bys měl začít v případě nepovedeného upgradu. Jde o to, zda-li tím tvůj notebook disponuje. Pokud ne a jestli si flashnul BIOS a při upgradu se to podělalo (kupříkladu proto, že ses snažil tam nacpat špatnou verzi), tak obvykle pomůže jen servis (speciální výbava pro přehrání CMOS). Pokud tím myslíš pouhé přenastavení hodnot v BIOSu, tak stačí při startu pouze držet požadované tlačítko (či kombinaci – u jednotlivých značek je to různé, viz podpora) pro vstup do BIOSu a nastavit správné hodnoty.

Pochopitleně POKUD vůbec NĚCO notebook dělá (větráček apod.), což se jaksi navzdory upozornění v mé odpovědi neobtěžuješ sdělit. :(