Anonym0000

Nedostavím-li se k maturitní zkoušce, mám nárok na náhradní termín?

Od tř. učitele mi bylo sděleno, že když nedodám omluvenky tak mi propadnou termíny a tím pádem budu mít jen 2 pokusy. 2 pokusy tedy zkoušky složit ale nebudu mít nárok na opravné zkoušky v případě, že bych jednu zkoušku neudělala? Školu dělám dálkově při práci. Vzhledem k situaci která byla jsme měli přes 2 měsíce zavřený hotel a neschopenka nepřichází v úvahu, mohu se omluvit z pracovních důvodu ?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud se řádně omluvíte., tak ano.

"Ustanovení § 25 odst. 8 vyhlášky č. 442/1991 Sb., o ukončování studia ve středních školách a učilištích, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že žák, který se nedostaví ke konání maturitní zkoušky pro vážné důvody, je povinen omluvit se předsedovi zkušební komise nejpozději do tří dnů ode dne konání zkoušky.

V případě, že zkušební komise uzná omluvu žáka, má žák právo na stanovení náhradního termínu této zkoušky

Z uvedeného lze podle našeho názoru důkazem opaku dovodit, že v jiném případě (pokud se žák vůbec neomluví či jeho omluva není uznána) nemá žák nárok na stanovení náhradního termínu zkoušky a tento termín se posuzuje jako neúspěšný.

Tento závěr je podle názoru MŠMT jediný možný a objektivní, neboť v opačném případě by byli neoprávněně zvýhodněni žáci, kteří se bez omluvy nedostaví ke zkoušce před žáky, kteří se k jejímu konání dostaví a vykonají ji neúspěšně (tento výklad by v praxi mohl vést k tomu, že žáci, kteří si nejsou jisti svými znalostmi, se bez dalšího k maturitní zkoušce nedostaví, přičemž za tuto neomluvenou nepřítomnost nebudou nijak postiženi). "

http://www.sos­vp.chytrak.cz/vy­kladnahrtermin­.htm

Další odpovědi
Edison

Nedostavíš-li se ke zkoušce, není co opravovat. Ale možná existuje možnost náhradního termínu, to je potřeba si informovat na příslušné škole. Z obzvlášť závažných důvodů by to jít snad mohlo.