Jumper

Nedokážu mluvit před lidmi. Co s tím?

Nedávno se mi stalo, že jsem dostala během cvičného pohovoru panický záchvat. Před prezentacemi ve škole nemůžu spát, klepu se, nemůžu pořádně mluvit a nervózní jsem dokonce i ve chvíli, kdy musím něco říct před několika kolegy. Zkoušela jsem tipy z videí na internetu, ale nic nepomáhá. Tento rok mě čekají státnice a hledání práce full-time bojím se, že se na pohovorech nedokážu prodat a že mě strach z mluvení před lidmi bude limitovat při práci.
Nevím, jestli je to něco, kvůli čemu je vhodné navštěvovat psychologa. Nevíte někdo o nějaké službě (v Brně a okolí), která by mi mohla pomoct? Kurz na zlepšení komunikace jsem zkoušela taky – byl plný lidí s prezentačními schopnostmi, o kterých by si většina lidí mohla nechat zdát, a připadala jsem si mezi nimi jako idiot (co nakonec ani nenašel odvahu prezentovat a málem se rozbrečel).

Odpovědi
Alesh

A tohle jsi viděla?

Zdroj: https://youtu.be/Ks-_Mh1QhMc

paul1

Trémou trpí většina lidí. Výborné je v klidu ji rozdýchat. Postata je v dýchání. Bylo by dobré absolvovat nějaký komunikační kurz. Držím palce.

_Bůh_

Tipy z internetu ani psycholog Ti nepomohou. Zlepšit úroveň sociální interakce může pouze skutečný trénink, tj. nucení se do sociálních interakcí.

V mluvení Ti brání jen stud, strach z reakce okolí, tj. Tvé zábrany. Ideálně si kup placatku, a před akcí si dej panáka. Stačí málo, placebo efekt se postará o zbytek.

Používání dopingu pro lepší výkon je běžná záležitost. Vrcholní manažeři používají pro lepší výkon kokain a trávu, řada si před prezentací dá panáka "na posilněnou. Není výjimkou, že pan ředitel má v pracovně stolek s lahví whiskey.

mosoj

Je třeba získat sebedůvěru a tréma potom zmizí. Poohlédni se na netu „jak získat sebedůvěru“. Existuje i kniha stejného názvu. Je to hlavně o tréninku. Jednorázově může pomoci meduňkový čaj, nebo léky od lékaře.