zjentek

Nedělá ohanbí chloubě hanbu?

Co je to vlastně ohanbí? Proč to má takový název?
Ohanbí- jak vám to zní? Mně to přijde, že ohnabí je nějaký okolí hanby… nezdá se vám taky? Vypadá to, že „centrum ohanbí“ bude nikoli chlouba, ale spíše nějaká hanba.
Za hanbu bychom se měli stydět. Máme se tedy stydět i za prostředí hanby, čili ohanbí? Díky za názory.

Nejlepší odpověď
annas

Oba výrazy mají společný původ.

Ve staré češtině bylo ohanbí definované jako přední strana pánvového oddílu trupu.

"Hanba od haniti, haněti.
1– jaká, komu (po)hanění, (po)tupení, (slovní) urážení
2. čí, jaká, komu pohana, potupa, urážka
3. čí, koho, čeho, jaká (z)hanobení, zneuctívání, zneuctění; též nábožensky.; (ženy) znásilnění
4. čí, koho hanebnost, hanba, opovrženíhodný skutek, hanebný čin; provinění; nábožensky. hřích
5. jaká, čí hanba, potupa, ostuda; „nečest“ 4, opovržení, ztráta dobré pověsti, újma na cti
6. koho, čí hanba, „nečest“ 1, bezectnost, stav bez cti, potupný stav
7. hanba, zahanbení, stud, hanbení se, býti hanba komu o co, za co, s inf. ap. hanbit se, stydět se, pociťovat stud
8. čí, koho, jaká, pohlavní orgán, zvl. mužský pohlavní úd; ohanbí, nahota (synekdoch.)
9. protivenství, újma, příkoří, poškození
10. pronásledování, utiskování, násilí

11. ojediněle ve funkci citoslovce. hanba; vyjadřuje opovržení, nevoli, nesouhlas"

Je jasné, že v minulosti na rozdíl od současnosti existoval mnohem větší stud, tedy hanba, odhalovat něco intimního, co je tabu. Takže nejde o chloubu.

Původ slova hanba podle Machkova Etymologického slovníku souvisí se slovem had, jehož se lidé báli, proto o něm nemluvili, byl pro ně zakletý, slovo tabuované.

Další možný původ souvisí se slovesem hniti – pohniti – pohan – něco nečistého., jiná možnost původu od tupiti – potupa.

Takže původ není jednoznačný.

Myslím si, že i dnes by měla existovat určitá cudnost, při níž si muž a žen chrání svou intimitu a odhalit ji ve správném okamžiku. Respektovat intimitu druhých.

Souhlasím se slovy autora článku: Jana Lukavce, která vyjadřuje názor ke knize O zemi bez studu od Maxe Kašparů.

"Žijeme v zemi, ze které se vytrácí cit pro čest, důstojnost, noblesu, džentlmenství a vytříbené chování. Neexistují pozitivní vzory. Zmizela obyčejná lidská slušnost a bourají se všechna osvědčená tabu.“
http://www.ili­teratura.cz/Cla­nek/36259/kas­paru-max-o-zemi-bez-studu

Další odpovědi
Drap

Záleží na tom, jak u koho. U někoho to tak může být.

Kepler

Nevím proč, ale lidé se za něj stydí a schovávají ho. Pochopil bych to, kdyby bylo ryšavé, nebo vypadalo jako bobr, který právě vylezl z vody.