holaola

Nedá-li se říct, jestli absolutní pravda existuje, nebo neexistuje, jsou možné obě varianty?

  • absolutní pravda existuje, ale nikdo nemůže s jistotou říct, jaká je, protože ani bůh, ani vesmír, ani mimozenmská rasa, která nás třeba naprogramovala, si nemůže být jistá, jestli nad ním nejni další bůh, další vesmír, další mimozemšťané, které to vytvorili… A teoreticky i ta nejnadřazenější entita nemusí mít schopnost identifikovat pravdu, protože ona sama může být tvořena tím, že je nepředvídatelná, nestála, měnící se, a to v takovém levelu, že se to prostě neopakuje, že vychází nové dosud nevýdané věci. Prostě že to není nijak naprogramované. Prostě že se něco stane, aniž by to mělo důvod! Prostě že teoreticky může existovat náhodný generátor, který je opravdu náhodný, který vytváří a mění věci tak že nejde určit ani předvídat jak to bude příšte, z jakého důvodu se to stalo atd. (např. že se mění za 100000 let gravitace opačným směrem, pak třeba začnou sněžit plyšový medvídci, pak se změní atomovy vody v něco úplně jiného apod.). A proto se nedá říct, jestli absolutní pravda existuje, nebo neexistuje. Možné jsou totiž obě varianty. Napadnutelnost tohoto tvrzení vidím akorát v tom, že náhodnost nemůže být náhodná, což ale beru taky jen jako teorii.

:D

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si další názory v archivu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/existuje-absolutni-pravda
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vysvetlit-cloveku-ze-pravda-je-v-nem-samotnem-a-je-zavadejici-hledat-ji-u-jinych
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-ze-nekdy-existuji-dve-pravdy
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/opravdu-je-vsecko-relativni-jak-rikal-einstein

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/existuje-rozdil-mezi-pravdou-a-

Je to filozofická otázka, která souvisí s teorií poznání. V některé ze starších otázek najdete vysvětlení.

Vím, že nic nevím. Myslím, tedy jsem. Pravda vítězí. Pravda na věky atd.

Jaký je názor na pravdu? Říká se, že každý má svou pravdu, ano je to pravda subjektivní, protikladem je pravda objektivní, Ta existuje. Něco, co se stalo, se stalo pouze jedním jediným způsobem. Je třeba ale mít všechno ověřené, abychom věděli, že se to tak stalo. Jenže každý člověk situaci popíše jinak, základ je pravdivý, ale má pravdu subjektivní. Někdo vidí oblečení zeleno.-modré, jiný zelenomodré či modrozelené.

Vždy se najde, kdo důkazům nevěří, proto je třeba použít Sokratovo síto, které jsem již několikrát citovala.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-lhani-o-lhani-pravda

Absolutní pravda? Jak ji chápeme?. Absolutní pravda je pravda věčná, nezávislá na podmínkách poznání, je úplná. Tudíž absolutní pravda je pravda o všem existujícím, dále je to jakýsi abstraktní nereálný bod – vědět všechno o všem, pro věřící je jedině v souvislosti s Bohem

Absolutní pravda je tedy to, co je, co existuje – to všechno nemůžeme z našeho lidského vědomí poznat, protože každý máme jen svou vlastní individuální pravdu a vidíme skutečnost každý jinak, protože náš pohled je subjektivní, individuální.

Moje pravda je moje pravda, jeho pravda, je jeho pravda. Pravda stromu je pravda stromu – vnímá vít, r pravda kočky je pravda kočky – vnímá pachy, pravda kamenů – drolí se, pravda plamet – otáčejí se atd.

Každý člověk má svůj svět, svůj výjimečný život, svou úroveň vědomí, své myšlenky atd. Jenže všechny jevy dohromady nepoznáme, nevnímáme, je to tedy souhrn všeho, , tedy absolutní bytí, absolutní pravda.

Opakem absolutní pravdy je pravda relativní – proměnlivá, historicky podmíněná

Z toho plyne, že absolutní pravda existuje – je to „souhrn všech pravd“, což znamená vlastně „všechno, co existuje“.

Dá se přirovnat ke krychli, jejíž strany symbolizují něco jiného, existenci člověka, přírody, vesmíru, abstraktních jevů, , ale všechno má své zákonitosti a tvoří celek.

Další odpovědi
klumprt

Moje definice pravdy: Pravda je kvalitní popis skutečnosti. Každý popis je relativně kvalitní. Např. „moje auto je červené“ je relativně kvalitní popis skutečnosti. Ovšem trochu kvalitnější popis by zněl: „Moje auto má povrchovou vlastnost, spočívající v tom, že většinou svého povrchu odráží světlo takové vlnové délky, která je většinou lidí vnímána a popisována jako červená“ Dále jsou i kvalitnější popisy, které upřesňují to, že nárazníky mají jinou barvu a že na levém zadním blatníku je škrábanec, který koroduje a v tomto detailu má tedy auto barvu tmavě hnědou… atd.
Absolutně kvalitní (dokonalý, vyčerpávající) popis skutečnosti není prakticky možný, protože by musel zahrnovat i polohu jednotlivých atomů v každém místě laku auta, ba i umístění elementárních částic v každém okamžiku.
Je-li nějaká vyšší bytost, která by takového popisu byla schopna, tomu můžeme věřit a nemusíme. Já tomu nevěřím. A i kdyby byla toho schopna, k čemu by nám takový popis byl, když by pro člověka byl nekonečně dlouhý.
A to se bavíme o autě. Popsat celý vesmír by byl ještě o něco těžší oříšek.
Tak já ani nevím, co s tou absolutní pravdou. Není to k ničemu, nenajíme se toho, ani nás to nikam neposune. Je vlastně docela lhostejné, jestli to existuje nebo neexistuje.

Doplním: Já rozlišuju mezi skutečností a pravdou. Je zřejmé, že skutečnost existuje objektivně, absolutně, bez ohledu na to, kým je pozorována a popisována. Čili existuje nějaká jednoznačná realita, kterou žádný popis nedokáže změnit.
Pojem „absolutní pravda“ považuju za zbytečný a matoucí.

luckykubrt

Pravda je jen jedna: tu, kterou zjevil Všemohoucí Bůh Jehova lidstvu. To ostatní jsou už jen lži. :P Máme se od Krista učit mírnosti a milovat i své nepřátele. Jaký je výsledek toho, že se lidé neřídí biblickou pravdou ? Jen bolest a utrpení. ☹

marci1

Opravdu těžká filozofická otázka. V dnešní době žijeme v domnění, že absolutní pravda neexistuje, ale absolutni pravda možná existuje, akorát ji neznáme.
„Absolutní pravda je cíl, kterého nemůžeme dosáhnout, ale můžeme se k němu neustále přibližovat. O každé dosažené pravdě je možné a nutné pochybovat, každou je třeba porovnávat s novými poznatky, každou musíme neustále upřesňovat a rozvíjet. Pochybování o pravdě nemůže vést samo o sobě k jejímu odmítání, ale nejprve k dalšímu zkoumání, a teprve poté k jejímu upřesňování.“ 🙂

Zdroj: http://marxis­mus.cz/diamat/poz­nani.htm

Seznam.cz

Pravda nebo její uznání závisí na režimu. V každé době se bude bojovat o jinou pravdu. http://trcalek­.blog.idnes.cz/blog­.aspx?c=581251

Jiří Bohumil

Já si myslím, že pravda, co se týká původní otázky, je hlavně relativní. Absolutní pravda existuje určitě také. Podle mne, o skutečnostech, které můžeme podložit jednoznačnými důkazy (matematika, fyzika a pod.) můžeme rovněž prohlásit, že jsou absolutně pravdivé- že jde o absolutní pravdu. Skutečnosti, které se ale týkají třeba „stvoření světa“, společenského vývoje, historie, však, podle mne, jsou pravdou relativní, neboť jejich hodnocení a posuzování je ovlivněno vývojem společnosti, politikou a dalšími vlivy a tak se stále mění. Takže nemohou být prohlašovány za absolutní pravdu (toto mohou prohlašovat pouze dogmatici) a jsou pouze pravdou relativní. Možná můj přístup není plně filozofický, ale takhle nějak na tento problém nahlížím já.

luckykubrt

Absolutní pravdu má podle Bible Bůh Jehova. V pravdě je život, ve lži smrt. Lidé mohli žít navždy, kdyby se neodvrátili od Boha. Ale ten ďábel je takový Pokušitel ! Bible nás však před ním varuje: „Nedejte se svést na scestí, protože špatné společenství kazí užitečné návyky.“ A podle Bible žijeme v kritických časech s nimiž je těžké se vyrovnat. Ďábel obchází jako řvoucí lev a hledá koho by pohltil, protože má být zničen a spolu s ním ničemný svět. Je tohle dostatečná absolutní pravda, když vidíme jak se naplňuje Ježíšovo proroctví ?

ten který je

Nyní nemá cenu zkoumat filozofickou stránku co je pravda.Pravdu si přisvojovali od nepaměti lidé a jejich mocenské nástroje.Lidský život je krátký a tak tedy za sebe mohu říct,že jsem zažil pravdu šířenou socialistickým zřízením a nyní zažívám pravdu šířenou jejich následovníky.Ak­tuální je nyní tzv.ministerstvo pravdy pana Chovance a jeho ,,odborníkůˇˇ

holaola

otázka2: existuje ve filozofii takový názor?