Podrabecek

Nechci prodloužit smlouvu na dobu určitou. Mám sepsat nějaký dokument?

Dobrý den,
Ke dni 31.7.2022 mi končí smlouva na dobu určitou. Zaměstnavatel mi ji chtěl prodloužit, ale já odmítla. Tím pádem mi řekl, že je to neprodloužení z mé strany a mám sepsat cosi že ukončuji pracovní poměr v době na určito. Mám něco takového sepsat? Pokud ano, jak?
Děkuji

Nejlepší odpověď
elkon

Vy ale nebudete končit ve zkušební době. Vy skončíte podle smlouvy, takže žádnou výpověď nedáváte. Tím datem 31. 7. vám automaticky končí pracovní poměr a vy si vyzvednete pouze zápočtový list. Nic dalšího nepodepisujte.

Další odpovědi
Filip84

Není to nutné, platné právo to nevyžaduje.

Pracovní smlouva je normální business contract, oboustranný smluvní akt. Pokud je na dobu určitou, a pokud není na jedné ze smluvních stran zájem o prodloužení kontraktu, no tak uplynutím sjednané doby závislá činnost končí, pro obě smluvní strany.

Zaměstnavatel je, potom, povinen Ti vydat potvrzení o zaměstnání, přirozeně.

Dvorní šašek

Filip84

Dvorní šašek: Meleš nesmysly, bez urážky!

„Výpověď ve zkušební době“ neexistuje, ve zkušební době se pracovní poměr zrušuje, tedy jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době bez uvedení důvodu, nebo s uvedením důvodu.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době nemá s uplynutím sjednané závislé činnosti na dobu určitou žádnou korrelaci, je to úplně jiný institut pracovního práva.

Pracovní poměr na dobu určitou, pakliže zaměstnanec prostě další den do práce nepřijde, uplynutím sjednané doby, prostě a jednoduše, skončí a spisovat cokoli není nutné.

Dvorní šašek

Prosím, nejdříve si to řádně přečti, nikde jsem nepsal o VÝPOVĚDI ve zkušební době! O ukončení pracovního poměru ve zkušebce může zažádat okamžitě bez udání důvodu, jen musí to dát písemně, aby to bylo v pohodě. Říct jen, hele šéfe, nepřijdu, mi přijde dost ubohé.

Filip84

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je jednostranný právní akt, který je plně v disposici té smluvní strany, která ho činí: nemusí být odůvodněn, protože může být i bez uvedení důvodu.

Z povahy jednostranného právního aktu nemůže být ve formě dohody: taková dohoda by byla absolutně právně neplatná, byla by, totiž, contra legem.

Nic ve zlém, ale tímto přístupem akorát lidem zkomplikuješ život. Právo je exaktní, některé věci jsou nepodstatné, někdy je forma úplně nepodstatná, ale někdy je naprosto kruciální.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, stejně, jako okamžité zrušení pracovního poměru, nebo výpověď, či dohoda o rozvázání pracovního poměru, musí mít, kogentně, vždy písemnou formu, jinak se k nim nepřihlíží. Tedy, říci „hele, chefe, nepřijdu“ můžeš, ale nemá to žádnou právní relevanci, pracovní poměr dál trvá.

Zaměstnanec je zaměstnavateli, a naopak, odpovědný za škodu, pokud bez zákonné překážky v práci do práce nenastoupí. Tímto můžeš lidem zkomplikovat život.

Navíc, on nemá zkušební dobu, ta je, obecně, 3 měsíce, a při jmenování 6 měsíců, ale sjednána může být i kratší. Jemu, prostě a jednoduše, skončila smlouva, a to je úplně jiný institut, který se zkušební doba.

Pleteš hrušky s jabkama, a v právu to nekončí dobře.

Filip84

Errata: „a to je úplně jiný institut, než zkušební doba.“