Monika94

Nechci prodloužit smlouvu na dobu určitou, jak postupovat?

Mám pracovní smlouvu do 31.08.2020 a dále ji nechci prodloužit. Mám dát vědět zaměstnavateli předem, že nechci smlouvu prodloužit, případně jak dlouho dopředu? Ústně nebo písemně? Když pracovní poměr končí 31.08.2020, končí tímto dnem nebo bych musela ještě držet dvouměsíční vypovední lhutu?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Smlouva na dobu určitou končí dnem ve smlouvě uvedeným. Dokonce se zde nevztahuje zákaz výpovědi-nemoc apod..
žádná dvouměsíční lhůta se zde neuplatňuje. 31.8.2020 konec a hotovo. Není třeba nikomu nic říkat, protože ať již zaměstnanec nebo zaměstnavatel musí s tímto datem počítat.
Co se týče prodloužení, to by muselo být písemné a museli by obě strany souhlasit. Pokud nesouhlasíš, nepodepíšeš a 31.8. končíš.

Další odpovědi
Alesh

Jak píše kolega, smlouva končí k datu uvedeného ve smlouvě. Pokud ti nabídne prodloužení smlouvy, tak stačí, když to nepodepíšeš a hotovo.

Dochy

Nemusíš nic, vhodné je se domluvit… Pokud ve smlouvě nemáte spec. nějaký dodatek.

Raibek: Pokud vím, pak je tam jedna nepesnost/chyba: „Co se týče prodloužení, to by muselo být písemné a museli by obě strany souhlasit.“
Pokud se nemýlím, pak pokud zaměstnanec 1.9. přijde do práce a zaměstnavatel mu přidělí práci, prac. poměr se převádí na dobu neurčitou.

JájsemRaibek

Dochy – ano v tomto máš pravdu, ale zde má vlastně hlavní slovo zaměstnanec, který po termínu přijde do práce. Pak už je jen na zaměstnavateli, zda mu přidělí práci.
V otázce se však píše, že nechce prodlužovat smlouvu, z čehož plyne, že po uvedeném datu ani nehodlá jít do práce.

Dochy

Reaguji jen na tu formulaci, která se tváří, že prodloužení ze smlouvy na dobu určitou musí být písemné…