vevinka007

Nechápu tyto příklady, kde se co bere? Matika

2× lomeno x na druhou se rovná 2× lomeno x.x a to se rovná 2 lomeno x
Podmínky ( x se nesmí rovnat nule)

! Nechápu kde se vzali ty podmínky, vím jak se to počítá, ale jestli jsme to vzali z konečného výsledku a nebo ze zadání?
A proč je v tom výsledku x.x ?! je tam sice x na druhou a asi se to má rozložit na x.x ale moc to nechápu! Proč to nenechám na x na druhou a proč zrovna x.x A pak se to zkrátí to už vím jak na to a jak poznám, že už je to konečný výsledek a vím, že už se tam nic nemá dělat?

DĚKUJI ZA ODPOVĚDI

Nejlepší odpověď
Bedy

Michal Kolesa: (2×)/(x2)=(2×­)/(x*x)=(2)/(x). Není třeba editor rovnic – střížku napíšete Pravý Alt+Š).

Podmínky – tak nulou nikdy dělit nelze, co vím… já nikdy neměl rád výrazy ani rovnice, ale tohle si pamatuji…

Další odpovědi
brillant

vše je v učebnici popřípadě vysvětlí učitel

led

skús si to spraviť ako hru – graficky so zápalkami,
poďme s malými číslami:
x=počet zápalok (napríklad 2)
a teraz prikladaj/odoberaj zápalky, ako keby si počítala na papieri s číslami.
Snáď touto „škola hrou“ to ľahšie pochopíš

bolak

Žádný jemovatel se nesmí rovnat nule, ať už v zadání, ve výsledku nebo v průběhu počítání. Zkus si dát do kalkulačky nějaké číslo a vydělit ho nulou, uvidíš že ti nedá kloudný výsledek. Dokonce i windowsácká kalkulačka ti vyhodí hlášku: „nulou nelze dělit“.

Pokud máš tedy ve jmenovateli nějakého zlomku (x), tak x≠0.
Pokud tam máš x², je to to samý. x²≠0; x≠0
A pokud by bylo ve jmenovatli (x+4)≠0, tak číslo 4 převedeš na druhou stranu rovnice a víš že x≠-4.

A pak bys postupovala pokaždé, protože pokud tam nenapíšeš podmínku, je vlastně celý příklad špatně. Učitelka dosadí za „x“ číslo kterému se „x“ nesmí rovnat a rovnice nevyjde.

„x*x“ je tam proto, aby se to dalo lépe krátit, jinak je to to samý co „x²“

a konečný výsledek poznáš tak, že už nebude čím krátit, výsledek už nepůjde nijak zjednodušit

Michal Kole

Kdyby jsi to napsala nějak normálně tak bych dotaz víc pochopil a mohl odpovědět.

Napiš prosím na info@odpovedi.cz ať naprogramují „editor rovnic“.

Domácí úkoly tu jsou každý den, tak vidím tuto funkdy jako nezbytnost.

Sice někteří na domácí úkoly zde prskají – každý má právo na svůj názor.

Já si spíš myslím, že když už sem někdo napíše svůj domácí úkol a chce ho po nás vypracovat, tak je lepší nepsat jen čísla a vzorec, ale SLOVNĚ jednoduše vysvětlit, jak se úloha řeší, či dát, alepoň nějakou obecnou radu jak začít úlohu řešit, dle rčení chytrému napověz, hloupého kopni.

Někdy stačí jen napsat, u geometrické úlohy, barevně si to načrtni a zvýrazni si co znáš a podívej se do matematicko fyzikální tabulek na vzorce a chytrému svitne.

Sice jsem úkol nevypracoval, ale pomohl jsem.

Podmínka je obvykle vztah něco jako „malá rovnice“ čemu se nemá rovnat výsledek

třeba u lomených výrazů, což je defakto napsané jinak dělení se jmenoval po dosazení hodnot do výrazu a vypočtení nesmí rovnat 0