Dan007

Nebude vadit, když půjdu na Václavák a vyfotím si selfie s nějakým městským strážníkem, který půjde okolo?

Rád bych si udělal selfie s jednou měšťačkou nebo měšťákem. Nebude protiprávní, když půjdu třeba metr před strážníkem a hodím si s ním selfie? Má právo mi to zakázat?

Nejlepší odpověď
led

Každého, koho chceme fotografovať musíme požiadať o jeho súhlas. Policajt, politik patria medzi verejne činné osoby. V prípade policajta v uniforme, tu nejde o krytie jeho činnosti a jeho osoby, v takomto prípade vystupuje verejne a je ho možno snímať záznamovým zariadením. Ale fotograf si musí dávať pozor, aby nepoškodil iným osobám na zázname právo na ich súkromie a osobnosť, k záznamu musí mať ich súhlas.

Verejne činnú osobu pri výkone jej funkcie možno zaznamenávať na záznamové zariadenie aj bez ich súhlasu, pokiaľ nejde o tajnú, dôvernú, prípadne činnosť vylúčenú verejnosti, či inú nezveriteľnú činnosť osobného, alebo súkromného charakteru.

Další odpovědi
Drap

Becude vadit, pokun nebude nic namítat on. Nemůžeš otit někoho, kdo si to nepřeje. Jiná situace je, když si vyfotíš celou ulici a on po ní náhofou půjde.

zjentek

Máš právo je o to slušně požádat ;)

Hlada

Otázkou spíš je, jak ho chceš poznat? Pochybuju, že by se do tak nebezpečného prostředí vypravil pěšky a v uniformě.

ivzez

K fotografování jiných lidí potřebujete jejich souhlas. Pokud
byste fotku následně chtěl umístit do internetu (třeba na Facebook,
Instagram apod.), potřeboval byste další souhlas.

dubraro

Strážník ve výkonu služby je veřejně činná osoba a je možné jej fotografovat i natáčet i bez jeho souhlasu. Je ovšem slušné jej raději o souhlas požádat.

Kepler

Samozřejmě ti to může zakázat, je to veřejně činná osoba. Dokonce ti foťák může zabavit. Když nebudeš mluvit arabsky, strážníka slušně požádáš o svolení, tak ti to možná nějaký blbec povolí.

Kepler

Drap: neměl bys být tak zoufale produktivní a číst si po sobě své odpovědi. Čtyři překlepy v jedné odpovědi…

Kepler

Oprava: pět