Avatar uživatele
Zlatý

Neblahé výročí ... Vzpomínáte na 21. 8. 1968? Co se vám vybaví?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Dobrý den,na to se nedá nikdy zapomenout.Viděla jsem je z okna,na uplakané oči maminky taky nezapomenu.A to,co následovalo po vpádu vojsk máme všichni dodnes před očima.Dnes se nám začínají vracet.Ne v tanku,ale letadlem,jsou jich plné Vary.Poutače v jejich řeči,lázeňské domy v jejich "péči".Nezvyknu si ...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jela jsem s rodiči vlakem ze Slovenska a v tunelu stál tank a my nemohli dojet na nádraží a nevěděli jsme co se děje, .....až později jsme to zjistili.
Doplňuji:
to ještě bývalo nádraží Praha-Bubny - vše bylo obšancované- nerada na to vzpomínám.


Avatar uživatele
Zlatý

Nebudem opakovať bežné bla bla. Len svoje spomienky.
Ráno, buchot pásov na vozovke, tanky s biely pásom sa šinuli po uliciach.
Neskôr, streľba nad hlavami, debata s ruskými vojakmi, hlavne diel v Petržalke namierené na Bratislavu. Zhodená cisterna aj s vyplašeným vojačikom z mostu do Dunaja.
Zasiahnuté dievča hneď vedľa mňa (nech hovoria, čo chcú, to nebola mierená guľka, boli by sme to schytali viacerí). Myslím, že sme vtedy prekonali niekoľko svetových rekordov v behu a schovávaní sa.
Vtipná spomienka:
briketa pri uchu. Bolo zakázané počúvať rádio na ulici, tak sa pri ruských vojakoch "počúvali brikety (uhlie)".
Doplňuji:
To, čo opisuje arygnoc na Mlynských Nivách, To bolo už "briketové obdobie", habali sa vtedy noviny a letáky. V nich boli totiž aj návody na protiokupantskú činnosť.


Avatar uživatele
Zlatý

Vybavím si vždy toto:Moje maminka byla v Praze na služební cestě.Všichni měli v očích strach a my děti jsme se ptaly,jestli bude válka.


Avatar uživatele
Zlatý

Sám jsem tento vpád vojsk zažil a ráno když jsem vstával do práce hlásilo radio,že jsme byly napadeni spojeneckými vojsky.V noci lítali na brněnské letiště letadla.

1968 – Vojenský zásah armád pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska) v Československu v noci z 20. na 21. 8., a následná okupace Československa, která zastavila reformní proces Pražského jara. V té souvislosti vydáno Provolání Všemu lidu ČSSR.

1969 – Masové demonstrace k prvnímu výročí vstupu cizích vojsk potlačeny ozbrojenými složkami. V Brně byli zastřeleni dva lidé.

http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

ten výprask, co jsem dostal.

byl jsem malej kluk (*1962), a těšil jsem se z tanků a vojáků v ulicích.

Dnes armádu (jakoukoliv) nesnáším. Možná kvůli tomu výprasku.
Doplňuji:
Druhá vzpomínka (ale to změním jazyk):

Bývali sme v Bratislave na Mlynských Nivách - vtedy ani centrum, ani periféria (do oboch nebolo ďaleko), neďaleko konečnej trolejbusu.
Ráno, keď som s babičkou išiel kupovať chlieb, sme videli, ako trolejbus zahol na konečnú. skôr, ako sa otvorili dvere, trolejbus obostúpili ruskí vojaci, namierili dnu samopaly a prinútili cestujúcich vystúpiť s rukami nad hlavou.
Potom ich postavili k múru a šacovali ich.
Čo bolo ďalej, dodnes neviem, lebo babička ma okamžite odtiahla preč - ani chlieb sme nekúpili.
Čo sa stalo s tými ľuďmi, dodnes neviem, ale nikde som nečítal správy o nejakom masakri, takže to asi dopadlo (relatívne) dobre.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak,na to nezapomenu ze dvou důvodů.První je,okupace republiky.Ten druhý,byl pro spoustu z ná ,příjemnější.Byli jsme předčasně propuštěni z vojenské základní služby do civilu.


Avatar uživatele
Pokročilý

Pražským jarem rozumíme období od 5. ledna 1968, kdy čelné pozice ve vedení KSČ zaujali příznivci ekonomických a společenských reforem v čele s generálním tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem. Vyvrcholilo tak období společenského a kulturního uvolnění 60. let. Během roku 1968 tak došlo k nebývalému probuzení občanské společnosti, která uvěřila vizi o „socialismu s lidskou tváří“. V době rozdělení Evropy železnou oponou však sovětské vedení v tomto vývoji spatřovalo hrozbu ztráty svého „satelitu“ a velmi nelibě neslo emancipační snahu československé společnosti a jejího vedení. Výsledkem byla okupace vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, která znamenala zásadní zvrat, a pohřbila tak iluze o možnosti reformy socialismu oproštěného od totalitních principů.
Doplňuji:
Vojenský zásah armád pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska) v Československu v noci z 20. na 21. 8. 1968, který zastavil reformní proces Pražského jara (viz Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968).


Avatar uživatele

Byla jsem mala, nevim nic , ale pozdeji ... a vlastne dodnes obdivuji lidi , kteri se za par hodin sbalili a vecer uz byli za hranicemi ...
pred nimi vazne smekam. -iv-


Avatar uživatele
Zlatý

Ano,vzpomínám si to moc dobře i přesto,že jsem byl 13 -ti letý jinoch a právě oni(okupanti) mi předčasně ukončili pionýrský tábor v Milevsku o pár dnů.


Avatar uživatele
Stříbrný

Mě bylo 20let a vybaví se mi vždycky ten vztek a bezmocnost.


Avatar uživatele
Bronzový

Vraceli jsme se s tátou z hub v Lidečku - nebo Horní Lideč,na silnici hřmot a kolona tanků.Nemohli jsme se dostat na nádraží na vlak domů.Další dny mě mamka postavila na Vsetíně do fronty na cukr,sůl a mouku,čekala se válka,lidi si dělali zásoby a na osobu bylo jen určité množství potravin.V září jsme se stěhovali do Frenštátu.Z bláta do louže - jestli se dobře pamatuji,kasárna už byla plná Rusů.


Avatar uživatele
Bronzový

Bylo mi 10 let, ráno jsem vstala, maminka chystala snídani a plakala. Když jsem se zeptala proč pláče, řekla mi, že bude válka...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

mám pocit, že co tehdá nedokázali vojensky, dnes si prostě koupí.
V Praze se mluví jako v Moskvě.

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

Co Karlovy Vary?

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4949
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2676
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.