annas

Ne/pracuje každý, jak umí, aby byl hoden mzdy své?

1. „Postaví‐li tři zedníci zeď za čtyři dny,
postaví ji šest zedníků za dva dny.
Připraví‐li tři zákonodárci zákon za rok,
připraví ho 6 zákonodárců za 2 roky.“

Jan Sobotka Aforismy pro ty, kdo si myslí, že jim to myslí.

2. Nebo platí?

  1. Německé přísloví?

„Jeden zatluče hřebík, druhý na něj pověsí klobouk?“

Tajenka křížovky MF Dne Příloha č. 25/2019

  1. Francouzské přísloví?

„Lidé žijí z práce – jedni ze své, druzí z cizí?“

https://books­.google.cz/bo­oks?id=OFHk8JPcZi4C&p­g=PA259&lpg=PA259&dq=přís­loví+o+práci&sou­rce=bl&ots=44E­Vl6EOJ0&sig=AC­fU3U3g8IzKUChKcQY­AnEMOazrmyPFo­iA&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwiP­pd7DrZ7kAhWHY1AK­HUZ0CjU4FBDoA­TAIegQICRAB#v=o­nepage&q=přís­loví o práci&f=false

  1. Japonské přísloví?

"S člověkem, o kterém pochybuješ, nespolupracuj, o člověku s kterým spolupracuješ, nepochybuj!

http://chi.cz/pris­lovi/prislovi-o-praci

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/wa­ll-bricks-build-block-building-3527389/

Nejlepší odpověď
Drap

Bohužel nepracuje tak každý. Co se mzdy týká, často vidím opačné příklady, kdy ten co udělá více práce a pracuje s velkým nasazením bere často méně než lempl.
S příslovími nutno souhlasit. Dříve platily beze zbytku, ale dnes? Kdo ví zda vždy potvrzují pravdu.

Další odpovědi
Kepler

ad 1. – svatá pravda. Doufejme, že ten šestichlapový zákon bude aspoň propracovanější. Jak se říká: víc hlav, víc rozumu.
Ono rychlost a kvantita není vše, často je nutno poměřovat kvalitou. Jinak si ale myslím, že většina lidí pracuje v úměře své mzdy, tzn. že se nějak moc nepředřou.
.....
Co dodat? https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/chy­by-pri-cerpani-evropskych-dotaci-prisly-cesko-na-38-miliard-40294427

Kelt

Jeden pracovník říká mistrovi, že si druhý den bere dovolenou, protože má nějakou fušku. Mistr to bere na vědomí a je překvapen, protože pracovník je v práci. Tak se ho na to ptá, co se děje a ten mu odpoví. Včera jsem dost pil, takže bych nic neudělal, a proto jsem šel do práce.

aliendrone

Občas mívám dojem, že dnes si práci lidé představují poněkud zkresleně, tedy že to znamená čas strávený na pracovišti. :(

ad 1 – Zasmál jsem se u těch zákonodárců, ale fakt je, že zákony se obvykle navrhují dobře (tvoří je lidé, kteří tomu hoví), bohužel po projednání ve vládě nastanou první kazy na kráse a pohřbí to dem(ent)okraticky zvolení dementi „vypřipomínováním“ ve sněmovně. To je důvod, proč máme u nás místo zákonů paskvily. :(

ad 2a,b – Jo, tak to v životě chodí a je nutné se podle toho zařídit. (tím myslím netrpět zbytečnými skrupulemi) ;) :D

ad 3 – Přísloví je to krásné, ale rozhodně nedoporučuji se jím řídit. Osvědčilo se mi nevěřit nikomu a ničemu, dokonce ani vlastním smyslům (i ty se dají ošálit). Dovolil bych si napsat jiné známé přísloví (upravené „by aliendrone“), které mi přijde MNOHEM vymazlenější >

NEDŮVĚŘUJ – PROVĚŘUJ!

paul1

Někdy to bývá bohužel i tak, že když pracuješ dobře, tak ti přidají práci, ale peníze ne