libin99

Názvosloví solí

KCr(so4)2-měl by to být síran draselno chromitý ,mě vychází síran draselno-chromičitý.

RbCr(so4)2 . 12H2o – dodekan síranu rubidno-chromitého. tady bych taky řekl žě to bude dodekan síranu rubidno-chromičitého.
díkec za pomoc

Odpovědi
www

Vše je zde:

Zdroj: www.google.com/se­arch?nomo=1&q=N%C3%­A1zvoslov%C3%AD+so­l%C3%AD&clien­t=ms-opera-mini&channel=new&re­dir_esc=&hl=cs&

mosoj

http://www.fce­.vutbr.cz/che/doc/­chemicke_nazvos­lovi.pdf

kyselina 5

KCr(SO4)2 je síran draselno chromitý. Mají to správně. Aniont soli má oxidační číslo -II a je tam 2krát = –4! Jelikož je K v první skupině má vždycky ve sloučenině oxidační číslo +I no a 4–1=3=itý=chromitý.
RbCr(SO4)2 . 12H2O je také správně dodekan síranu rubidno-chromitého. Zas to samé 2*-II=-4 a Rb je také první skupina a také má ve sloučeninách jenom +I. Takže zase chromitý.

Ono u toho chromu nikomu neleze názvosloví z úst samo. Na základce se s ním moc nepracuje. Hlavně dej bacha, sůl kyseliny chromové nebude chromovan, ale CHROMAN (obdobně jako síran).

cochee

Ještě malá technická: správně je dodekahydrát, nikoli dodekan, to není sůl kyseliny dodekové 🙂