Pella

Názor na veganství​?

Co si myslíte o veganech, je to zdravé, nebo si ubližují? Jestli znáte vitarianství či brethariánství, názor na takové lidi? Je vůbec brethariánství mož­né?

Nejlepší odpověď
Alesh

Podle mě je veganství už docela extrém, ale neříkám, že nefunguje. Osobně znám dva lidi – pár, kteří ho praktikují a vypadají úplně normálně. Kluk je dokonce docela nabušený a s ohledem na fakt, že posiluje a funguje mu to, tak to asi realizovat lze. Problém je v tom, že spousta lidí, udělá nějaké takové rozhodnutí na základě nějakého pocitu v nějakém věku a ví o tom kulový. Výsledkem je, že to tělo neumějí tím daným stylem stravy uzásobit potřebnými živinami a jejich tělo jde pomalu, ale jistě, do problému.
Mně osobně přišel zajímavý jeden fakt od lékaře, který dělal tu problematiku střev. Ten řekl, že v podstatě správné je jíst maso, ale tak jednou týdně. Problém je zkrátka v tom, že sice člověk je všežravec, ale na to maso zas tak moc stavěný nebude. Pokud vezmeme pravěkého člověka, tak asi se živil hlavně rostlinnou stravou a tu a tam něco ulovil, maso tedy neměl příliš často, byl to pro něj jakýsi doplněk. Skladba lidského těla a to zejména délka střev (oproti masožravcům máme extrémně dlouhá střeva) je znakem býložravosti, protože taková střeva jsou potřeba na vytrávení rostlinné stravy. Na rozdíl stravy masité, kde velká délka střeva je nežádoucí, neboť travicí proces v takto dlouhých střevech vede jejímu k hnití.
No, zkrátka nic se nesmí přehánět.

Další odpovědi
Nuk nuk

Veganství ještě může být zdravé, pokud dotyčný umí správně sestavit svůj jídelníček tak, aby v něm nechyběly pro tělo důežité látky. Jestliže kromě masa, vynecháte i mléčné výrobky a vejce, ošidíte své tělo o značné množství bílkovin, železa a dalších látek. Ty musíte umět nahradit a to v dostatečném množství. Musíte vědět, ve který rostlinách je najdete a ty zařadit rozmně do jídelníčku. Pokud bude vegan striktně dbát na přísun těchto látek, nebude asi zdravější, ale neublíží mu to. Pokud však to vezme hákem a jdiné, o co mu půjde bude „neubližovat zviřátkům“, pak ho to může stát zdraví.

V případě vitariánství je příčka postavená ještě o něco výš. Vzhledem k tomu, že některé látky z potravy naše tělo snáze získává, pokud je tepelně opracovaná, pak z toho logicky vyplývá, že budeteli přijímat pouze syrovou stravu, budou Vám chybět, nebo jich budete mít nedostatek. Opět je dobré se zamyslet nad tím, jak je do těl vpravit, aniž byste porušila pravidla „živé stravy“ V tomto případě je to ještě větší problém, než u veganů. Další vadou na kráse syrové stravy je v její nízké energetické hodnotě. Syrové ovoce a zelenina Vám dodá některé vitamíny, které se teplem ničí. Tepelně upravené jídlo ale zase usnadní tělu přístup k jiným látkám a především dodá více energie. Různé energetické RAW tyčinky jsou sice chuťově výborné a energii Vám dodají, ale působí trochu jako kofein. Rychle Vás nabijí energií, která ale zase rychle vyprchá.

Frutariánství, které jste ve své otázce vynechala, už je na hranici hazardu se životem.

Brethariánství se rovná hotovému bláznovství, respektive nesmyslu. POkud někdo tvrdí, že několik měsíců, či dokonce let nejedl, nepil a přitom chodí běhat a funguje jako každý jiný člověk, tak jednoduš lže.

dubraro

Jedná se o extrémní diety, které mohou mít smysl v přesně určených případech a pod lékařským dohledem.

Emefej

Nemyslím si o nich vůbec nic. Ať si každý jí to, co mu chutná.

Drap

O veganech, vitariánech či brethariánech si myslím, že to neni přirozené. Ještě jsem neviděl vegetariána či vegana, který by vypadal vzhledem k věku zdravě. Myslím tím hlavně starší 30+, na mladých to tak poznat neni.
Brethariánství je určitě možné, alespoň omezemou dobu.

nyjono

Přijde mi to jako móda či něco, čím se chce někdo odlišit.
Vyjímkou je ten, kdo tím řeší zdravotní problémy.
Není to pro člověka přirozené a lidem chybí některé složky stravy. Ty je potřeba doplnit jinak.
Stejné to je s tím, kdo pije vodu z osmotických filtrů. Voda je demineralizovaná a je potřeba látky tělu dodat. To, že některé systémy tyto látky do vody dodávají vidím jako nesmysl.
Proč dodávat do vody něco, co jí předtím vemu :'(

Kura

Je to vlastně úchylka = sebepoškozování.
Vegan nevstřebává to co potřebuje a např. žádný pravý vegetarián (vegan už vůbec ne) nikdy nemůže darovat krev, málo železa a další věci. Prakticky by měl vegetarián podepsat něco jako „bez resuscitace“, protože na krev masožravců by neměl mít nárok.

Muffz

Ať si je vegan, kdo chce, on si dobrovolně ničí organismus. Nemusí na své veganství ale neustále upozorňovat a otravovat s tím ostatní, jako tomu je.
Taky mám averzi k rodičům, kteří svým dětem neposkytují potřebné živiny, které do sebe vegani nedostávají. Podle mého je nucení veganství a vegetariánství dětem týrání dětí a měla by to řešit sociálka. Vidím to na synovi od bratrance, jaké to je vychrtlé bílé nebožátko bez života.

Admin2

Otázka, která se mnohokrát objevuje v archivu. Mohla jste využít našeptávač a získala jste další informace. .

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=veganstv%C3%AD

da ny

Do 20 let lidského věku je nebezpečné pro nedostatek základních živin a stavebních látek.

mzm

Podle mě OK, ale hodně záleží i na tom, kde člověk žije, jak je jeho tělo uzpůsobeno dlouhodobějším vývojem. Třeba mezi eskymáky vegetariána asi nenajdete a kdybste nějakého eskymáka-vegetariána „stvořili“, asi by strádal, i kdybyste dělali nevím co, zatímco v Indii jich bude hodně a budou v pohodě i bez extra specialních doplňků…

Kura

Alesh : Maso jako doplněk stravy ? A když ulovili mamuta, tak ho jedli jednou týdně jo ?
😁

Alesh

Ty seš taky mamut, jak myslíš, že ho asi jedli? Zabili, pověsili jako prase, naporcovali, část upekli a zbytek dali do mrazáku?

Nuk nuk

Spíš ho jedli celý týden a pak dlouho nic až do dalšího úlovku :D