Návštěva u lékaře

dobry den pokud jsem nastoupila ranni smenu a nechala jsem se uvolnit k lekari,kde mam odchod ve 13 hod.jak mam narok na omluvenou dochazku za ten den.dekuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Návštěva u lékaře by měla být mimo pracovní dobu. Ale pokud jste např. objednaná nebo máte akutní potíže, nedá se nic dělat.
U nás v práci je to tak, že 4 hodiny jsou placené. Tudíž pokud je to u vás stejné, jako že asi ano, nemusíte již ten den zpět do práce, pokud děláte např. do 14:30 hodin.
Pokud vám však lékař potvrdí na propustce odchod třeba ve 13:15 a do práce to máte od lékaře 10 minut, musíte se vrátit.

Další odpovědi
standa

Nejprve trošku právničiny, jak je mým zvykem 🙂

Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytuje na nezbytně nutnou dobu k vyšetření nebo ošetření.

Je ovšem důležité, aby zaměstnanec navštívil NEJBLIŽŠÍ zdravotnické zařízení ve smluvním vztahu s jeho zdravotní pojišťovnou.

Po celou dobu poskytování zdravotní péče (včetně cesty tam a zpět) náleží zaměstnanci náhrady mzdy.

V případě, ze zaměstnanec trvá na návštěvě lékaře dál od pracoviště nebo bydliště, může zaměstnavatel trvat na náhradě mzdy pouze po takový časový interval, v jakém by trvalo vyšetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.

V praxi se většinou tak neděje a zaměstnavatel toleruje návštěvy i vzdálenějších zařízení, než je to nejbližší, avšak je dobré znát dobře svoje práva pro případný spor.

Ve vašem případě (hypoteticky předpokládám, že vaše ranní směna končí ve 14 hod. a že cesta od lékaře na pracoviště netrvá déle jak hodinu) byste se do práce ještě měla vrátit. A pokud si zaměstnavatel nebude chtít komplikovat život výpočtem ´náhrady mzdy´ za dobu cesty k lékaře, pobytu u lékaře a cesty zpět, tak vám bude počítat celou směnu jako odpracovanou.