Avatar uživatele
anonym

Návrať – kdo zná význam pojmu?

Není ani v liště, ani ve slovníku, ani všeznalé wiki.
Takže apeluji na naši jazykozpytkyni, zda by se s námi nepodělila o poklady v jejím etymologickém slovníku, k němuž my ostatní smrtelníci nemáme přístup.
Doplňuji:
Malá pomůcka, údajně pochází z hanácko-slezského pomezí.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 19Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, quentos, dudu, kapka, Andělé, Kerberus, anonym, arygnoc, JanyOK, beer, fcoop, anonym, skrz, pizIicka, HIada, PIacebo, Iensen, aIise před 4566 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Moje babička také říkala návrať stříšce nad vraty u stodoly.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Pátrala jsem. V etymologickém slovníku není význam slova uvedený, ale ÚJČAV potvrdil, že jde o

  1. stříšku nad vraty stavení, nad bránou
  2. místo, odkud vyjížděly a vracely se povozy.

Nejde o synonymum ke slovu souvrať.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Tímto pojmem označují známí z Hodonína průjezd vedle domu. Myslím, že to obecně bude něco jako přístřešek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

mám pocit, že by to mohla být stříška nad vraty do dvora.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ja vim akorad co to je zavrat. 🙂
Tou nekdy trpim po nasich vecernich e mailech ! Tam litaji take cizi slova , ktera nejsou v zadnych slovnicich ! 🙂 -iv-

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kropitko

Mně jediné co napadlo, tak zábrana proti sněhu,nebo větru, prostě něco, co má něco ubránit,,ale to asi není ono
Doplňuji:
hm, tak to bude ta stříška, mně prostě jako první padly do hlavy takové ty zábrany na poli, jak mají zabránit sněhu aby se nedostal na cestu,,,

Upravil/a: kropitko

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
beer

Vycházím ze slova souvrať (konec pole), takže můj tip – místo na poli, kde se snad otáčelo..))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Přikláním se k názoru kolegy beera. V našem regionu se místu na začátku a konci pole říkalo hóvrať. Tento prostor nebylo např. pří příčné orbě možné obdělat a proto se zde na závěr udělalo několik příčných brázd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
01Ricco

Nemohla by to být rostlina, která se nazývá Kozí brada větší (Tragopogon dubius)??? Jedním z lidových názvů této rostliny je návrať mléko.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Tak vážení, nastal čas rozhřešení. Tímto děkuji všem opravdu za nevšední zapojení mozkových závitů a šátrání v zasutých střípcích podvědomí.
Nejblíže správné odpovědi byl hlada a pochopitelně naše lingvistka Kerberus.
Původní a častější význam slova obnáší prostor vjezdu vedle štítového profilu stavení pro hospodářské povozy. Bývaly součástí vesnické architektury na Opavsku v sudetech. Nejzachovalejší je obec Lipina u Štáblovic, původně založena 1377, po 30ti leté válce zpustla a znovuosídlena (1737) pruskými osadníky z tehdejšího prruského Slezska

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Oprava, znovuosídlena 1793, dnes kulturní památka původní vesnické zástavby.
2. význam stříšky nad klenutou branou do dvora je až odvozený – brány a ostatní (stodola, sýpka, stáje, chlévy, kurník, králíkárna, přístavky na hospodářské nářadí a finální obehnání zídkou statku) se dostavovalo až v další fázi stabilizace osídlení.

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Díky Beer, aspoň už budu vědět, co je souvrať, až si zase budu zpívat jednu písničku z Balady pro banditu. 🙂

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Kapko, http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-souvrat

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Kde já nešťastnice byla před 374. dny, že mi takle otázka unikla? Už jsem více jak rok mohla vědět o čem si zpívám. 🙂

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Kapko, dlouho jsme spolu nediskutovaly. Už se douho neobjevilo oblíbené téma – mascarpone.

Trochu jsem naťukla, neberte ve zlém.

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

🙂 Mascarpone, krtek, kopřivy, naše oblíbená témata, že? 🙂 Tady chybí kategorie „stále se opakující dotazy“, tam by se takové dotazy přesouvaly. Určitě by se našel i někdo, kdo by tam ty dotazy i vkládal. 🙂

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Kapko, výborný nápad. Navrhneme admin., aby ji zavedli. Alespoň bych nevzbuzovala u mnohých uživatelů nevoli, když občas uvedu, že se otázka opakuje… Každý se může zmýlit, ale …

před 4566 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Kapko, připravuje se program, podle něhož se objeví, že otázka byla vložená. Snad to zjednoduší vyhledávání. Má e zabránit opakování otázek.

před 4565 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Vím, už tady ta informace proběhla. Bylo by to ok.

před 4565 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek