Avatar uživatele
Pokročilý

NAT vs PAT

Zdravím,
jaký je principiální rozdíl mezi NAT a PAT?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

přesně to nevím, ale NAT sdružuje více IP adres do jedné a PAT se zabývá porty, slučuje porty do jednoho, nebo něco na ten způsob


Avatar uživatele
Stříbrný

Obvykle spolu úzce osuvisí. NAT - network adress translation - překládá síťové adresy. Může být použit i jen k tomu, aby přeložil veřejné adresy servrů (služba poskytovaná veřejnosti) na skutečné adresy servrů ve vnitřní síti (může být WWW server s adresou 192.168.1.100, FTP server s adresou 192.168.1.101, zatímco jejich veřejná adresa bude třeba 225.125.8.4 a 225.125.8.8)
Zde je to čistý NAT, adresy se překládají 1:1 (veřejná za privátní a zpět). Zpravidla se nepřekládají porty, nechají se tak jak jsou.

V privátní praxi se obvykle používá NAT k tomu, aby s jednou veřejnou adresou bylo připojeno více počítačů ve vnitřní síti. Pak se použije PAT (port adress translation) - aby se rozlišily relace pro jednotlivé počítače průběžně se překládají i porty a při navázání relace se na veřejné straně použije port, který je zrovna volný. (takže vlastně network and port adress translation ;-))

V této konfiguraci je problematičtější přístup z venku na servery na vnitřní síti. Prakticky se pak dělají vyjímky a porty požadovaných služeb jsou z venku na routru mapovány přímo na správný počítač na vnitřní síti. Tyto porty pak samozřejmě nejsou přiřazovány pro běžný síťový provoz počítačů.

Většinou se v této konfiguraci servery zvenku nezpřístupňují, ale bez vhodného nastavení ani nefunguje na klientských počítačích přístup na FTP v aktivním režimu, či nějaké další služby (třeba přenos souborů po ICQ)

Stačí takhle? Kdyžtak se zeptej ;-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1063
Zlatý Hlada 972
Zlatý ge0rge 953
Zlatý gecco 905
Zlatý led 884
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.