Sohoska

Je v pořádku výpočet mé dovolené podle popisu v doplnění otázky?

Nastoupila jsem do zaměstnání 2.1.2018, z tohoto důvodu mi byla krácená dovolená o 1,5 dne. Místo 20 dní mám nárok na 18

Je to v pořádku?

--
Chybička se vloudila. Má to být 18,5 dní protože jsem nastoupila od 2.1.2018. Takže prý nemám odpracovaný celý měsíc, nemám nárok na 20 dní.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano, nárok na dovolenou Vám spočítali správně.

Na celou roční výměru má nárok zaměstnanec, který
pro zaměstnavatele odpracuje celý kalendářní rok → tedy
dobu od 1. ledna do 31. prosince.

Pokud byste pracovala od 2. ledna do 30. prosince,
měla byste nárok na 10 dvanáctin z 20 dnů.

Jedna dvanáctina z 20 je 1,66667 → zaokrouhleno na 1,5
11 dvanáctin z 20 činí 18,33333 → zaokrouhleno na 18,5
(Dovolená se zaokrouhluje na půldny.)

____

Pracovní smlouvu sjednávají obě strany dobrovolně.
Měla jste si říct o smlouvu od 1. ledna.
Přistoupením na návrh zaměstnavatele, jste se připravila o náhradu
mzdy za jeden svátek a 1,5 dne dovolené (celkem za 2,5 dne).

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ano, 1/12 (o kterou se krátí dovolená) z 20 (což je nárok na dovolenou) je 1,67 (což nejni 1,5) ale dva dny zaokrouhleně, takže je to naprosto v pořádku …

… ale podle diskuze: „Od 1.1. 2018 mě samozřejmě nezaměstnali protože by museli proplatit svátek“ je otázkou i ten druhý měsíc, to ale přesně odpoví ivzez …
… faktem je, že těch 18 dní sedí …

Edison

Nějak mi ty počty nesedí. 20 – 1,5 = 18??? Ta poměrná část dovolené mi taky nesedí. Ale více jistě napíše Ivzez.

Alesh

1. 1. je svátek, čili jsi vlastně začala přesně na začátku roku (1. pracovní den), tudíž nevidím absolutně důvod, proč by ti měli dovolenou krátit. Podle mě to v pořádku není.

ivzez

@Alesh,
Vaše domněnka je chybná, tazatelka dobrovolně (!!)
uzavřela smlouvu až od 2. ledna. Pro nárok na celou
roční výměru dovolené by pracovní smlouva musela
být uzavřena od 1. ledna.

Sohoska

Chybička se vloudila. Má to být 18,5 dní protože jsem nastoupila od 2.1.2018. Takže prý nemám odpracovaný celý měsíc, nemám nárok na 20 dní.

Edison

Za neodpracovaný měsíc se dovolená krátí o 1/12. Za neodpracovaný týden by to byla asitak 1/52. Za neodpracovaný den asitak 1/260? Ta čísla jsou jen odhad, ani nevím, jestli se to tak počítá, ale mě přijde prost kvůli jednomu dni v měsíci přijít o 1,5 dne z nároku na dovolenou nějaký divný…

Edison

Ale nevylučuji, že se to zkrátí o celou 1/12, pokud není odpracován CELÝ měsíc. Jak říkám… tohe bude vědět Ivzez.

Sohoska

Od 1.1. 2018 mě samozřejmě nezaměstnali protože by museli proplatit svátek.

ivzez

Pracovní smlouva → jak už její název napovídá ← je dobrovolnou smlouvou obou stran. Měla jste si říct o smlouvu od 1. ledna.

Sohoska

Děkuji, má blbost. Bohužel jsem se pohybovala pár let v soukromé sféře a takovéto detaily jsem vůbec neřešila a nenapadlo mne, že kvůli jednomu dni můžou takhle člověka připravit o část dovolené.

ivzez

Ono to platí i pro soukromou sféru.
Zákoník práce máme jenom jeden.