lenina270

naškrobený kapesníček

prosím o pomoc:příliš sem naškrobila vyšívaný kapesníček ke kroji-je asi 35 let starý,materiál-plátýnko.jak ho vyprat tak aby byl zase použitelný?tet bych s nim doslova mohla někoho zranit jak je tvrdý,normální praní ani v pračce nepomáhá

Nejlepší odpověď
fortin

Leninko270, bramborový škrob nemůže tak zatvrdnout jako klíh. Když zůstává kapesníček tvrdý, zeptej se babiček ve vsi jestli není vyroben z průmyslového konopí o kterém se zpívá v písni konopa, konopa nebo z kopřiv. To má drsnější režná vlákna. Tohle by tvrdost vysvětlovalo. Když je ke kroji, nemusí být jemný, jen okrasný. Jestli je kapesníček ke kroji tak starý, tak schovat před pračkou.

Další odpovědi
infant

Říkáš naškrobený…tak ho skus poslintat. Ve slinách jsou enzymy co škrob rozkládají.

Zdroj: infant.blog.cz

ReHu

Také si myslím, že záleží na tom, kterž škrob byl použitý.

fortin

Nevařily se dříve takové látky v mýdlové vodě? Vařit až změkne.