Náruživý hráč karet se nazývá karbaník, ale jak se nazývá náruživý hráč rulety? Jak je to taky u šipek a bowlingu?

Nejlepší odpověď
annas

Karban, tedy hra v karty o peníze, je hra stará, i když výraz kkarbaník či karban souvisí s hebrejským slovem korban = obětní dar, středolatinské corban = schránka, v níž byly chrámové peníze, později pokladna; korbona se pak v 16. století nazývala schránka na losy u kramářů, odtud pak hra založená na náhodilosti = hazard obecně.
Podle SNČ, s. 188

Pokud dotyčný hraje náruživě nějakou hru apod. o peníze, dá se nazvat hazardérem, někdy gamblererm..

Ti, kteří hrají šipky, ruletu, karban, něco vykonávají, tudíž jsou to gramaticky tzv. podstatná jména konatelská, která se odvozují od základních podstatných jmen příponami: -ař/-ář; ník.

Jde o zájmovou činnost, proto by to byl šipk-ař, bowling-ář, rulet-ář. Jenže je to určitě za hranici spisovnosti stejně jako koulař, kapsář atd.

Lepší je zůstat u pojmenování náruživý hráč xxx.

Další odpovědi
dubraro

Ty hry, které uvádíš, jsou velmi rozdílné.
Ruleta je hra, k jejímuž hraní není potřeba žádné dovednosti, je o ochotě riskovat ztrátu a naději na bezpracný zisk. Její náruživý účastník se může nazývat hráč, závislák, gambler.
Šipky a bowling jsou činnosti, které vyžadují dovednosti, talent a tréning. Primárním cílem není hra náhody o peníze, ale dosažení lepších výsledků než ostatní. Ten kdo takové činnosti provozuje, se nazývá sportovec, náruživý sportovec, vrcholový sportovec.

zjentek

Dneska je to všecko player.

V určitým bodě nesouhlasím s annas. Hráč rulety nemusí být za každou cenu ruletář, anebo ruletník, nýbrž může bejt klidně ruletista. Šachista přeci taky není šachystář, zamyslete se ;)