Kris

Nárok na příspěvky.

Dobrý den,
jsem svobodná matka.Mateřskou pobírám 3800Kč,od otce dítěte pobírám 3000Kč.Trvalé bydliště mám na obecním úřadě a jsem v pronájmu.Mám nárok na nějaký příspěvek,nebo doopravdy musím vyžít s tímto?
Děkuji za odpovědi a za pomoc.
Doplňuji:
A do pronájmu Vám trvalé bydliště nikdo nedá.

Nejlepší odpověď
anonym

Musím dát za pravdu briketce – viz 3. řádek podmínek MV:
„•Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu.“
Nicméně zároveň musím uvést na pravou míru dogma tazatelky.
I v pronájmu musíte mít smlouvu a její předložení postačuje k přihlášení k trvalému pobytu. Častý předsudek, že mi to musí pronajimatel schvalovat, je nesmysl, to platí výhradně, když bydlím v bytě u někoho, na něhož je psána nájemní smlouva.
Kromě příspěvku na bydlení jsou další dávky, např. jednorázová pomoc v hmotné nouzi a některé další. Nároky ti upřesní ÚP. Dále má matka samoživitelka řadu úlev, jen se o ně zajímat a využít jich.
Současně lze zkusit aktualizovat výživné od otce, změní-li se příjmové poměry jak otce (zvýšení), tak matky (snížení) nebo potřeby dítěte (např. zvýšené zdravotní apod.)
Příklad s Romy je irelevantní, ti mají těžiště dávek dle počtu dětí a další benefity, podle klíče s jistými neoficiálními výjimkami, na něž gádžo nedosáhne.
Doplňuji:
Ještě upřesnění – ze samotné dikce zákona je jasné, že „příjemcem příspěvku na bydlení může být výhradně nájemce“ tedy kdo má nájemní smlouvu.
Ostatní členové domácnosti jsou zahrnuti do posuzovaných osob, ale už mají další nároky, ale ne na bydlení. Z toho se odvíjí výše příspěvku, jenž obdrží do ruky (či na ůčet), právě jen ten, na něhož je nájem napsán.

Další odpovědi
briketka10

aby osoba dostala příspěvek na bydlení musí mít trvalé bydliště
http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/prisp_na_by­dleni

jmhad

ocko má sice pravdu,ale je jeden problém – máte trvalý pobyt na OU a tak bohužel, nárok není
Doplňuji:
Tahle problematika je dost složitá a bude nejlepší si dojít přímo na ÚP a optat se příslušného úředníka.Nakonec oni tam od toho jsou placeni. Ono je několik variant:
1.Je stanoveno,kdy je osoba v hmotné nouzi – zákon říká:Je to stav,kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. A teď je tam řada definic,kdy osoba v hmotné nouzi není,např že osoba musí být v pracovním či obdobném stavu,OSVČ či v evidenci na ÚP.Nebo že prokazatelně neprojevuje snahu si zvýšit příjem vlastním přičiněním,odmítá si své příjmy zvýšit prodejem nebo využitím svého majetku.
Dávkami na pomoc v hmotné nouzi o kterých rozhoduje ÚP je příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.
Pro orientaci složitosti výpočtu uvádím příklad :
1.Příspěvek na živobytí a bydlení : 2 osoby – čistý příjem 8000,náklady na bydlení 5000, pak je příspěvek na živobytí 1500 a na bydlení 2000
2.Při výpočet se vychází z poslanci stanoveného základu,který je v roce 2012 pro živitele 5482+ dítě 1460,tedy 6942.Orientačně by Vám do téhle částky mohl stát přispívat .U Vás 142.
3.Ve všech dávkách se vychází z částek

  1. životního minima,které je stanoveno na dospělého 3410 a na dítě 2830=6240

nebo

  1. z existenčního minima,které moudří stanovili na 2200 korun českých na měsíc

4.Na bydlení existuje příspěvek nebo doplatek a pro každý jsou stanoveny specifické podmínky.Jeden z nich je zahrnut do tzv.balíčku o zvýšení DPH,který se snaží vláda momentálně prosadit a při přijetí toho zákona bude zrušen.

Tolik zákony ke kterým jsou ještě prováděcí vyhlášky.Je proto jasné,že Vám tady nikdo relevantně neodpoví.Proto navštivte příslušnou pobočku ÚP a to co nejdříve.
Po přijetí výše uvedeného zákona bude řada příspěvků zrušena.

anonym

Vezměte si doklady o tom, co Vás stojí podnájem, náklady jako je elektřina, plyn, voda, stočné, odpady a zajděte na sociálku požádat si o příspěvek na bydlení. Berte si jako podklad u energií roční vyúčtování (fakturu). U podnájmu stačí účtenka za měsíční nájem, u odpadů stvrzenka z úřadu (případně výpis z účtu).
Pro matku s dítětem je to opravdu malá částka na vyžití.
Věřím, že Vám nejméně tento příspěvek s ohledem na Vaši situaci úřad poskytne.
Nezapomeňte se při té příležitosti zeptat, zda Vaše příjmy nebudou důvodem k přiznání nějaké jiné sociální dávky.

Doplňuji:
Dovoluji si oponovat. Příspěvek na bydlení v Kosově Hoře dostali Rómové, kteří měli trvalé bydliště v Sedlčanech. Takže tomu není tak, že by vždy bylo místo trvalého pobytu hlavním ukazatelem.
Nedejte se zvyklat a na úřad si zajděte.