Avatar uživatele
MP GT

Co znamená „… má nárok na pracovní volno po nezbytně nutnou dobu, nejvýše však 1 den.“?

Dobrý den, mám dotaz na nárok na pracovní volno s náhradou mzdy při doprovodu. V bodě 8 nařízení vlády je uvedeno „má nárok na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však 1 den.“ Jak je toto myšleno/vykládáno v praxi? Je to 1 den v měsíci, nebo 1 den v roce? Náš zaměstnanec bude muset pravidelně doprovázet babičku na vyšetření do nemocnice a já nevím, co mu poradit jako nejvýhodnější řešení. Mohu mu uznat jako osobní překážku s náhradou mzdy každý takový doprovod?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 1593 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Schluker

Uznat musíte pokaždé, kdy je tento nárok oprávněný, zpravidla to potvrzuje lékař. A to i kdyby to bylo každý den v měsíci. Doba nezbytně nutná laicky – cesta pro doprovázeného, cesta s ním k lékaři, čekání po dobu vyšetření/zákroku, doprovod domů, cesta do práce. Konkrétní časová náročnost je samozřejmě z podstaty věci vysoce individuální.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

Ano. Je to celý jeden pokaždé, když jde o doprovod k lékaři.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… ne, je to myšleno maximálně v tahu, tj 24 hodin … klidně sedmkrát v týdnu … kolega v práci doprovázel taktéž babku k dochtorovi, musela na vyšetření tři dny po sobě a měl na to paragraf-propustku …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

Není určené, kolik dnů v roce to je, znamená to, že na toto má narok jeden celý den, když bude chtít dva dny za sebou, musí mít ten druhý dovolenou nebo náhradní volno, nebo neplacené volno… pak přijde do práce a další den může zase doprovázet… ono se nepředpokládá, že tam bude chodit obden, je to podobné, jako když jde rodič s dítětem k lékaři… jde na začátku a např. po týdnu na kontrolu… samozřejmě vše by měl doložit lékařským potvrzením…

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Doba nezbytně nutná. Co na tom chceš vysvětlit. Zajít třeba k lékaři a hned zase zpět.Nemáš na to celý den

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Funna: klidně mohou být 2 dny po sobě, pokud ve dvou dnech jsou naplánována dvě vyšetření. Pokud bude chodit každý den na převazy, má nárok každý den – pokud je to nutné. (nepředpokládám, že zrovna na převazech stráví celý den)

Drap: může to být celý den. Žena mi třeba dělala doprovod na vyšetření pod analgosedací. Nevěděla kdy přijdu na řadu ani kdy přesně mně pustí a podle informací od lékaře jsem potřeboval doprovod na cestu domů a i pak jsem měl být pod dohledem víceméně celý den. Sice jsem se z toho vyspal během asi 2 hodin ještě v nemocnici a pak jsem byl OK, ale každý to může snášet jinak.

před 1592 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek