Majda72

Nárok na polovinu majetku.

Manželův otec daroval svůj RD i se zahradou dceři aniž by se manžela zeptaly jestly se dobrovolně vzdává svého nároku podílu na ,který má po smrti otce nárok.Otec ho může vidědit pokud vede nezřízenej život nebo je ve výkonu trestu.Ani jedna varianta to není.Jsme s manželem 19let a máme 4 děti.Má tedy podat trestní oznámení za ůmyslné poškození v této záležitosti.Ještě jednou podotýkám nikdo se ho na nic neptal ani manžel nic nepodepsal.Může v tomto sporu vyhrát.Děkuji Ludvíková

Odpovědi
HOMER

Jestli vaši otázku chápu správně,jedná se o to,že otec vašeho manžela daroval svůj dům své dceři před svou vlastní smrtí.
Na tom není absolutně nic protizákonného.
O dědění přece nemůže být před smrtí vůbec řeč,nemyslíte?
To je jako kdyby vás chtělo vaše dítě zažalovat,že jste mu nedala své peníze,na které by mělo nárok v případě vaší smrti,takže asi tak.
Jistěže je to nefér a člověka to zamrzí,ale nic s tím nenaděláte.

standa

Potvrzuji odpověď Homera, protože tchán může prodat, darovat během svého života svůj majetek komukoli a tzv. neopomenutelní dědici se o svá práva mohou hlásit až po smrti zůstavitele (tchána) a předmětem dědění bude POUZE majetek ve vlastnictví zůstavitele ke dni jeho úmrtí.

Problematiku řádného zdanění daru v tuto chvíli neřeším.

iwetax

Každý má právo vybrat si toho kdo po něm bude dědit. Pokud si tchán přál aby dům zdědila dcera a napsal to do závěti pak s tím nic nenaděláte. Podle mě nemáte šanci soud vyhrát.

Vzpomeňme si Josefa Skupu , autora Spejbla a Hurvínka. Ten v závěti odkázal autorská práva domovu důchodců. Syn nesouhlasil, soudil se, ale soud prohrál. Stejný případ měli i pozůstalí po Jaroslavovi Foglarovi.