Avatar uživatele
Registrovaný

Mám nárok na den volna v novém zaměstnání z důvodu vlastní svatby až po odpracování 60 dnů?

Dobrý den, nastoupila jsem do nové práce v únoru 2016. V březnu mám svatbu, požádala jsem tedy zaměstnavatele o den volna. On mi však nechce vyhovět z důvodu, že na volno mám nárok až po odpracování 60 dnů? Má zaměstnavatel pravdu? Týká se tato 60denní lhůta i vlastní svatby?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

60 dní se vztahuje na dovolenou. Podle mě zaměsnavatel pravdu nemá. Volno na svatbu je důležitá osobní překážka v práci. http://business.center.cz/…
https://www.google.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Zaměstnavatel pravdu nemá, nelze zaměňovat překážky v práci s dovolenou. Pokud byste žádala o dovolenou, 60 odpracovaných dní skutečně dle zákoníku práce musíte mít.

Pokud ale jde o tzv. jiné důležité osobní překážky v práci, ty jsou stanoveny nařízením vlády č. 590/2006 Sb., na základě zmocnění v zákoníku práce. V případě vlastní svatby se poskytuje pracovní volno na 2 dny+ přičemž náhrada platu nebo mzdy náleží zaměstnanci jen za jeden den.


Avatar uživatele
Zlatý

Asi má zaměstnavatel pravdu, stejně jako má právo na 60ti denní zkušební lhůtu a vyhazov bez udání důvodu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

lena4422

Svatbu mám v sobotu, kdy nemám pracovní den, ale žádala jsem po zaměstnavateli o volno v pondělí po svatbě. Odpovědí mi bylo právě viz dotaz. Jak mám tedy dále postupovat?

Avatar uživatele
Stříbrný

Mc Merkurion

... spíš by ti asi umožnil v pátek na zařízení svatby,ale v pondělí po svatbě, to už je dost divný, asi bych neprovokoval ...

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

Ano, to je druhý úhel pohledu. Každopádně vzhledem k tomu, že je tazatelka s největší pravděpodobností ve zkušební době, lze jen doporučit, aby v to pondělí do práce šla.

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

Zaměstnavatel by Vám volno poskytnout skutečně měl. Nicméně ve Vašem případě bych se spíše pokusil jej příliš nezlobit.

Avatar uživatele
Registrovaný

lena4422

Děkuji za názory. Leč dnes jsem se zkusila zeptat znovu, zda by byl tak ochotný a volno mi dal, že se chci rozumně domluvit a že kdyby se to netýkalo svatby, vůbec bych ho nežádala.. ovšem se zlou jsem se potázala.. zaměstnavatel křičel, že takové jednání neviděl, kde jsem takové věci vzala, že v zákoníku je, že volno uděluje pouze zaměstnavatel, kdy on bude chtít, že na žádné volno nemám absolutně nárok, dále ať nepočítám, že mi kdykoli vyjde v něčem vstříc, že se smlouvou na dobu neurčitou nemám v budoucnu nikdy počítat atd. atd.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 541
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.