Olin2

Narodilo se první dítě roku 2016 v 53. týdnu roku 2015?

Když je od 11.1. 2016 druhý týden roku 2016, tak první dítě roku 2016 se narodilo v 53. týdnu roku 2015? Není to blbost?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si pročíst odkaz o číslování týdnů, dovíte se, že na přelomu roku mohou být 2 liché týdny za sebou .Od roku 2000 se u nás používá nová norma ISO 8601,.

Příklad:
"Rozdíl mezi starou a novou normou najdeme v roce 1999, který začínal v pátek. A v kalendářích z té doby jde o první týden roku 1999. Ale předchozí den – čtvrtek 31. prosince 1998 – ještě patřil do číslování týdnů roku 1998, měl číslo 53. Z toho plyne, že tento týden měl vlastně přiřazena dvě čísla týdne: 53 pro rok 1998 a 1 pro rok 1999.

Tuto dvojznačnost právě odstraňuje výše zmiňovaná norma. Rok měl většinou 53 týdnů, pouze ve výjimečných případech, kdy přestupný rok začínal v neděli a končil tedy v pondělí, měl poslední týden pořadové číslo 54. Naposledy se to stalo v roce 1984. "
http://kalendar­.beda.cz/cislo-tydne

Dítě se narodilo 1. ledna v roce 2016, ale v 53. týdnu roku 2015.
První týden začínal 4. ledna 2016.

Další odpovědi
marci1

Narodilo se 1. ledna 2016 v 53. týdnu roku 2015. První týden roku se označuje, pokud začátek nového roku začíná ještě čtvrtkem. Tento rok začal pátkem, tudíž je to ještě 53. týden. 🙂

Lamalam

Blbost je to tvoje uvažování. Kdy se to dítě narodilo? Který týden aktuálního roku probíhal?

Kaju se, je to proti logice, ale máš pravdu. Tu „blbost“ beru zpět.