Petr__

Které jsou středověké kasty, třídy od nejvyšší po nejnižši?

děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Nevyjádřil jste se přesně.
Kasty je vžitý pojem pro rozdělení společnosti na základě postavení či majetkových a rodových poměrů. Je známý ve spojení s Indii.

Ale kasta se dá brát obecnějí, jako vrstva, třída kterou spojuje určité postavení.

http://slidepla­yer.cz/slide/2703409/
http://www.uni­um.cz/materia­ly/0/0/vrchol­ny-stredovek-m24316-p1.html

Jinak v evropské středověké společnosti se uvádí jako kastovní společnost vycházící z ideje učení o trojím lidu

Lidé jsou rozděleni do stavů díky boží vůli, každý má ve svém postavení určitou funkci

Ttrojí lid
duchovní stav – modlí se za společnost
světský stav – organizuje a brání společnost

  1. panský stav – panovník a šlechta
  2. městský stav – měšťané

dělný lid – pracuje pro společnost

Petr Chelčický – O trojím lidu řeč.

Středověk je asi období od pádu západořímské říše roku 476 do r. 1492 – objevení Ameriky.

Další odpovědi
Agneta

V tomto případě nejde o kasty, ale o stavy. Jistě znáš „Stavovské povstání“ z roku 1620.
Takže bych to viděla takto:
sprostý lid
duchovenstvo
zemané
vévodové atd.
král
císař

Drap

Jistě myslíš indické středověké kasty :
brahmani
kšatriové
vaišjové
šúdrové, díle se pak ještě indické obyvatelstvo dělilo podle rodů atd.

led

1 – panovník – císar, kráľ, pápež (pápež bol aj svetský panovník, aj duchovný zástupca Boha na Zem)
2 – vyššia šľachta – lordi, baroni, kniežatá
3 – nižšia šľachta – zemani
4 – mešťania na čele s richtárom
5 – remeselníci
6 – prostý ľud
7 – nevoľníci
duchovenstvo malo svoje vlastné delenie hodností mimo svetské delenie
Dodatok:
Objavením Ameriky 1492 končí obdobie stredoveku. …vznikajú stavy (o ktorých píše Agneta), mení sa pohľad na svet a nastáva rozmach nových myšlienok, objavujú sa nové zdroje, čo má vplyv na ekonomiku, obchod a vedu