EKSOT123

Napadne vás něco k této záhadě (kružnici) na poli?

Vím, že by bylo užitečnější udělat znovu pořádný průzkum, než se ptát… Ale jen tak pro zábavu:

Předesílám, že nejsem záhadolog, i když kruhy v obilí jsem už také díky příležitosti navštívil. U Sychrova. Ale byl jsem k tomu tenkrát velmi skeptický. Tady jde o něco zcela jiného.
V polích severozápadně od Pohořelic mě známý ukazoval podivný kruh na poli a později prý v okolí nalezl ještě asi 2, ale možná už ne kruhy, ale jiný tvar). Přetrvává to tam léta, zřejmě dodnes. Prý si to udržovalo léta stejné pravidelné obrysy, přestože se pole oralo, smykovalo,… a ornice přesouvala různými směry.
Bohužel už je to přes 20 let, takže si to nepamatuji přesně: Byla to kružnice v obilí (pás ve tvaru kruhu) o šířce asi 0,5 metru a o průměru asi 8 (?) metrů. Kružnice byla v jižní části přerušena. Přerušení bylo asi 1 metr široké (jakoby vchod). Obilí v oné obvodové kružnici bylo bledší, možná i trochu deformované, nebylo tak vitální a vysoké. Ve vchodu však bylo obilí normální, stejně jako uvnitř kruhu… až na pár drobností: Uvnitř kruhu bylo ještě několik kruhů dalších, o průměru asi 0,5–0,7m. V nich bylo obilí také takové ničemné jako na výše popsaném obvodu. Dva z těch kruhů byly hned u vchodu, z každé strany jeden. (Nemůžu vyloučit, že u vchodu byl jen jeden kruh, už si nepamatuji, ale spíš dva.) Další, pravděpodobně tři kruhy byly těsně u sebe při středu kruhu. Ne úplně přesně uprostřed, ale malinko k západní straně. Konečně poslední kruh byl při severním okraji kruhu. V něm ale nebylo obilí bledší, ale naopak tmavší, mastné, jakoby přehnojené dusíkem. Celkově to působilo dojmem,jakoby to u vchodu byla stráž, další 3 osoby uvnitř a na opačném konci záchod.
Známý kamsi volal a tam mu bez zájmu řekli, že pod ornicí jsou základy zapomenuté stavby a obilí nad základy nemá dostatek vláhy a není tak pěkné. Jenže já zkusil na obvodové kružnici kopat do hloubky asi 0,5 m a nic jsem nenašel. Tu hloubku jsem považoval za zcela dostatečnou, ale je možné, že pokud by ty základy byly třeba 2 metry široké, tak by se nedostatek vody mohl projevit i pokud by základy byly hlouběji.
Dále mě napadají houby, jejichž podhoubí se rozrůstá v kruzích. Ale houby jsou v symbióze s travami a tam nebylo každý rok obilí, ale i jiné plodiny. Navíc by podhoubí muselo být až pod ornicí a rozrůstat se jen velmi pomalu. A také ziskem této symbiózy bývá pro trávu dusík, tzn,že by obilí bylo mohutnější a sytější. Ale tady to vypadalo opačně.
Dávám odkaz na letecký sníme. Nevím co to je tam vyfocené, ale tamto bylo velmi blízko. Myslím, že to není úplně stejné místo.

Nejlepší odpověď
Kepler

Tedy fotku „této kružnice“ nevidím, ale z leteckých či satelitních snímků bývají objevovány různé kruhové struktury, a sice od od několiksetkilo­metrových impaktů asteroidů, až po zbytky dávných staveb. Možná, že když to někdy někdo vyseká v kukluřici, zviditelní se tak, Příští sezonu už to tam nebude, reklama zajištěna.

Další odpovědi
Drap

Nic záhadného. Souhlasím se zbytky základů nějakého objektu. Za staletí se půda na dané lokalitě podle místních podmínek mohla zvednout podstatně více než je 50 cm.

Pepa25

Na mapy.cz se dají projít letecké s nímky z různé doby. Uvedený kruh je pouze na snímkách z r. 2006 a 2012 (2003 tam není, ani na nejnovějších).
Moje vysvětlení: předpokládám, že tam někdy mezi r. 2003 a 2006 měli místní zemědělci něco složené, možná stoh slámy nebo mrvy.

EKSOT123

Pepa25 děkuji za námahu. Ale už jsem se přiklonil k názoru Drapa, že tam budou nějaké zbytky stavby. Trošku hlouběji asi. Asi to přece jen bude to místo, protože můj popis sedí velmi přesně(přerušení na jižní části, něco uprostřed při západní straně) Jen průměr je o 2 metry větší. Taky jsem si vlastně myslel, že to bylo větší, ale nechtěl jsem mít velké oči a napsal jsem 8 m.
Muselo to tam být už v 90-tých letech, jak jsem psal. Taky jsem se díval na snímky z 50-tých let na kontaminace.ce­nia.cz , ale tenkrát byl asi vlhký rok a nic není vidět. Po skládce hnoje a slámy by brzy nebylo nic vidět a po skládce jedů by se ornice roztahala na různé strany a obrysy by nebyly zřetelné a tak přesně vymezené.

Pepa25

Neví vůbec zač. Podle mě to, že to není na nejnovějších záběrech (z 6/2015 i z 7/2018) napovídá, že to není nic staršího. Naopak problém staších fotek je, že nejsou tak podrobné, takž není problém vlhčího roku (i na těch mapách.cz beru záběry z r. 2003 za ne úplně průkazné).

EKSOT123

Omlouvám se, zde: https://www.go­ogle.cz/maps/pla­ce/691+23+Poho%C5%99e­lice/@48.9948708,16­.5077083,123m/da­ta=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x­4712b7c6cf40ac31:0x400af­0f6615aae0!8m2!3d48­.9811872!4d16­.5244574?hl=cs