autacek

Napadne vás, kde všude se v praxi využívá odpudivé síly stejných pólů magnetů?

Odpovědi
Dochy

teoreticky maglev, ale tam je to složitější. Pak je spousta aplikací, které tu odpudivou sílu využívají k automatickému natočení magnetů do souhlasné orientace 😉 (např. doma máme dětské obrázkové magnetické kostky, kde uvnitř je na kostřičce šest magnetek, které jsou tam uloženy tak aby se mohli otočit podle orientace příslušné magnetky ze sousední kostky… takže kostky se k sobě lepí bez ohledu na orientaci)
Pak přitažlivé i odpudivé síly se využívají v elektromotorech…