barbara79

Na všech mých orchidejích se vyskytl bílý povlak (tečky). Co to může být a jak se toho zbavit?

Prosím o radu, na všech mých orchidejích, jak na stoncích a listech, tak květech, se vyskytl bílý povlak (spíše tečky, je to mazlavé a jde to i utřít, ale nyní je to napadené i v jádru květiny).
Květy jsem oloupala pryč a listy jsem také odstranila. Jedná se o mšici, nebo je příčina jinde?
V knize o orchidejích jsem nic takového, co popisuji, nenašla. Jsou napadeny všechny mé orchideje. Jak jim pomoct a jde ještě zachránit?

Odpovědi
marci1

Jedná se spíše o červce. Po nich zůstávají lepivé výkaly. Likvidace je dosti složitá.
http://pro.or­chideje.jinde­.cz/?s=11
Jednou se mi to také stalo, likvidovala jsem je postřikem Natura Rock Effeck (na přírodní bázi). Postřik jsem musela opakovat několikrát a některé orchideje stejně nakonec přesadit do nenapadané hlíny. ☹

Lamalam

Také by to mohla být plíseň šedá.