zjentek

Napadá vás způsob, jak ošetřit (upravit) dno nového Al rendlíku tak, aby hliník nepoškodil varnou sklokeramickou­ desku?

Nová sklokeramika, velmi vysoké teploty a kontakt s čistým hliníkem.

Kdosi mi tvrdil, že opakovaným používáním „fungl“ Al nádobí na plotně sklokeramiky se mu tato v relativně krátkém čase zabarvila na stříbrno a nebylo možno již nikdy vyčistit, ani speciálními čističi pro tyto účely. A to bych nechtěl. Prosím, napište, pokud vás k tomotu problému napadne ještě nějaká realizace, dík zjentek ;)

Nejlepší odpověď
Kepler

Hliníkem škrábanec na sklokeramice neuděláš, protože je mnohem měkčí. Nemělo by to jít dokonce ani ocelí. Může se to ale stát, když se mezi nádobu a desku dostane tvrdé zrníčko nečistoty, třeba písku na nadobí, nebo jiného abraziva.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… koupit jinej >>> nejjednodušší a nejefektnější …

Drap

Nemám sice žádnou osobní zkušenost, ale myslím, že by to nemělo desku poškodit.

mzm

Úplně teoreticky při vysoké teplotě hliník zoxiduje na Al2O3 (korund) a ten je poměrně tvrdý i na kalené sklo. Prakticky se to asi nestane. Co vím, tak hliník se na tu sklokeramiku nějak „napaří“ (co jsem doma pozoroval), ale časem se to ztratilo.

mosoj

Zabarvení sklokeramické desky je způsobeno difuzí molekul hliníku do sklokeramické desky. Difuze je tím větší čím větší jsou teploty ( tepelný pohyb). Směr difuze je dán koncentrací látky a je vedena od větší koncentrace k menší.
Sklokeramika je stabilnější než hliník a proto jde hliník do keramiky. Samozřejmě, že má vliv na přechod molekul hliníku kvalita sklokeramické desky, nicméně difuzi nelze zabránit.
Co se týká poškrábání, platí to co zde již bylo napsáno.