Funna

Napadá vás případ, kdy je třeba předkládat rodný list?

K jakým úkonům v ČR je třeba předkládat rodný list, když jsem český občan a mámplatný OP (tzn. nepředkládám ho místo jiného dokladu). Napadl mne jen sňatek. Víte někdo o něcem dalším?? Díky

Nejlepší odpověď
marci1

Předkládají:
Osoba či dítě, které jde žádat o první občanský průkaz.
Osoby, které se budou ženit nebo vdávat.
Matka samoživitelka, která nechce uvádět jméno otce miminka.
Rodiče nově narozeného dítěte, kteří ale nejsou manželi. (V případě manželství se dodává oddací list.)
Pozůstalé osoby, které jdou zemřelým příbuzným vystavit úmrtní list.
Žena vyřizující si důchod (předkládá rodné listy dětí).

Zdroj: https://www.fi­nance.cz/507761-jak-zaridit-rodny-list-duplikat/

Herjulfson

Někdo otázku uzamkl........ určtitě jsou i další situace jako např. když ztratíte občanku a půjdete si vyřítit novou..... Do uzamčené otázky nemá smysl přispívat. Nicméně dobře přemýšlíte na některými důvody…

Funna

Marci…díky za vyčerpávající odpověď…

Funna

ale nějak se mi nezdá poslední věta…své rodné listy, mají obvykle děti u sebe…a třeba ani nežijí republice…to je mám nahánět??

Funna

a ještě je tam malá nejasnost…pozůstalé osoby nepředkládají své rodné listy, ale rodné listy zemřelých…bohužel znám z vlastní praxe…