orestez

Naletoval borec ty diody správně?

Já vidím, že ne. Proto nenatočil další díl.
https://youtu­.be/xgQ1uyd2xhI

Schéma je zde ionizace.blog­spot.com/2013/03­/ionizator-s-napajenim-na-baterii-12v.html?m=1

http://3.bp.blog­spot.com/-oPm_ZdvhgeI/UD­tlZ2Y2zSI/AAA­AAAAABXk/474PoK42N­5Y/s1600/pro+kou­m%C3%A1ky.png

Nejlepší odpověď
Edison

Podle mě tu předposlední tam má blbě…

Další odpovědi
orwell

Edison má pravdu. Jedná se o sériový (nebo taky kaskádní, či Delonův) násobič napětí, který v tomto případě usměrňuje st. napětí z tranzistorového měniče DC/AC a násobí ho dvanácti. Nikde v řetězci diod nesmí být spojeny stejnojmenné elektrody diod, ale vždy anoda s katodou, takže předposlední dioda v řetězci na obrázku je zapojena opačně, tedy chybně.

jáára

Jo, má tam chybu. A to to má být? Elektronický Tesla coil?

orestez

To názorné video stojí za starou belu. Pájí to asi z opačné strany než je schéma. Má tam snad dvojnásobný počet součástek, jako by v jeho místě měli v el síti 110 V. Sestrojit tohle zde, tak se vystaví ozónu.

orestez

Abych se konkretizoval. Mě zaujala ta koncepce mechanického uspořádání bez dříve populární leptané peroxidové destičky. Převést schéma do podoby jednoduché skládačky, to je o schopnosti. Mě se to líbí. Ale nebyl hoch tak důsledný v poskládání polarit. A já chci věřit v návody bastlířů.

Edison

V tom bych neviděl problém. To už chce odpory přes ty diody, když už jich má tolik. Taky když už tam to trafo jednou je, nevidím důvod k násobiči. To může nahoru transformovat rovnou A klidně autotrafem. De-facto by mohl použít třeba zapalovací cívku z auta… jen by to chtělo jinou koncepci střídače. 😁

orestez

V těchto věcech si nejsem jist. Zhruba mohu popsat, že do okolí bude vyzařováno záporné napětí, zhruba 6 kV se seslabeným proudem. Ano, trafo VN v TV přijímači to dělá taky. Tam jde ale o život. Jeden dotyk, a

orestez

Letuji pájkou. Tak se dřív mluvilo. Dnes je díky masovým komunikátorům v kurzu čeština. Dřív se na záchodě sralo. Dnes se nesere, ale defekuje. O tom to je.

Edison

Jáára… To asi ne. Tak HV to asi nedá…

jáára

tak co to má dělat?

Edison

Namotat klasiku. Tyhle násobiče moc efektivní nejsou. Já jej použil jen jednou a to jen zdvojovač. Navíc jsem měl k dispozici dělené vinutí a získal jsem krásné 3kV pro anodu. Pokut do chce místo teslova transformátoru, tak je podstatně lepší to normálně namotat z dátu…

orestez

Tam asi nepůjde v případku ionizátoru o ampéry. Tyto obvody montují výrobci čističek vzduchu za nehorázné peníze bez dalších filtrů a větráků od cen 3,5 tis. A s filtry, které se musí měnit za cca 8 tisíc. Tyto součástky Cx, Dx konkrétně
1N4007 21 kusů a C 4n7/630 V taky 21 ks za zhruba 150 korun.

Edison

To určitě. O proudy nejde ani u tesly… Jasný… Já rozhodně nerozporuju ionizátor. Spíš bych ale použil toho teslu a ještě na mnohem vyšší napětí. Možná jestli by nebylo ještě efektivnější poupravit ballast od xenonový výbojky. Tam se dostáváme k nějakým 25–35 kV. A dokonce to dá i nějaký ten výkon. Je to malý a celkem spolehlivý. Jen vyřadit časovač, kterej pak to napětí snižuje někam k několika stovkám, jestli se nepletu.

Dochy

Tesla ale dává střídavinu, pro ionizátor je nutné SS napětí a proto je ten diodový násobič rozumnější.

Edison

Taky nad tím přemýšlím. By to pak musel usmětnit… To je fakt… Přemejšlim, jaký napětí je v rtaserech. 😁 Jako že hodně, to vím, ale AC? DC? Nějak jsem se o to nikdy nezajímal.

Dochy

Pokud se nepletu je tam střídavina a mám silný pocit že na frekvenci v tomto případě záleží 😉 (správná frekvence pro požadovaný účinek)

Edison

Tak my jsme tohle dělali jednoduše.. Tyčkový jádro, na tom autotráfko a wágneorvo kladívko. Prakticky jakákoli baterka, která wágnera utáhla tak, aby to rozeplo kontkat… Tfůůůůj… to dávalo hodně slušký pecky…

Dochy

Teď si nejsem jistý na co odpovídáš. Udělat generátor na VN není problém. Udělat ho tak, aby měl požadovaný účinek (ochromit kosterní svalstvo ale jinak „neublížit“) to už je nězo jiného.