Najde se tu nějaký mistr na fyziku?

Zdravím, mám tady příklad, se kterým si nevím rady. Nezná někdo řešení?

V nádobě tvaru krychle o délce vnitřní hrany 10 cm je voda. Ve vodě plave loďka tvaru krychle o délce jedné hrany 5 cm. Hmotnost loďky je 25 g. Tloušťku stěny loďky zanedbejte. V loďce je olověné závaží tvaru krychle o délce jedné hrany 2 cm. Hustota olova je 11 250 kg/m3. O kolik mm se zvýší nebo sníží hladina vody v nádobě v případě, že olověné závaží vyndáme z loďky a vhodíme do vody v nádobě?

Odpovědi:

Zlatý

Archimédův zákon napoví.

Zlatý

ano, je tu mistr na fyziku.... Je jich tu několik známých a nepočítaně skrytých.
1. spočítej kolik váží loďka s olovem a kolik vody tedy vytlačuje. Na základě rozměrů loďky spočítej o kolik se zvedna hladina oproti stavu kdy tam loďka není.

2. kolik váží loďka bez olova víš, spočti o kolik zvedá hladinu. Spočti o kolik zvedá hladinu ta olověná kostka...

Diskuze k otázce

Bronzový

Cenobita

Příspěvek smazán administrátorem.

• Vložena před 7 dny
Stříbrný

orwell

Fakt? No já nevím, ale ten výsledek v odkazu se mně ale vůbec nezdá. Nádoba = krychle o hraně 10cm a rozdíl hladin větší, než výška nádoby? Hned po pár řádcích jsem narazil na výpočet objemu Pb krychličky o hraně 2 cm a vidím tam V = 0,05^3. Dál už jsem se v tom nerejpal. Já jsem to včera večer zkusil vypočítat a vyšel mně rozdíl hladin na začátku a na konci pokusu 8,2mm (pokles). Tedy bez záruky! Ještě jsem to po sobě nekontroloval.

Bronzový

Cenobita

Máš pravdu, opravou výpočtu jsem také došel k poklesu hladiny o 8,2 mm

Bronzový

Cenobita

Možná tam mám chybu, zkusím to přepočítat.

Stříbrný

orwell

To číslo je teď určitě správně, znovu jsem to zkontroloval a je to opravdu 8,2mm. Projel jsem celý tvůj původní výpočet a těch pochybení je tam víc.

Bronzový

Cenobita

Jak říkám, už jsem to to opravil, jednu ze vstupních hodnot jsem zadal nesprávně, ale pak už mi výpočet vyšel přesně jako tobě.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 3183
Zlatý Drap 2127
Zlatý quentos 1345
Zlatý ivzez 1199
Zlatý led 723
Zlatý mosoj 687
Zlatý marci1 640
Zlatý gecco 617
Zlatý hanulka11 564
Zlatý Kepler 534

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.