Avatar uživatele
Nextros

Najde se tu nějaký mistr na fyziku?

Zdravím, mám tady příklad, se kterým si nevím rady. Nezná někdo řešení?

V nádobě tvaru krychle o délce vnitřní hrany 10 cm je voda. Ve vodě plave loďka tvaru krychle o délce jedné hrany 5 cm. Hmotnost loďky je 25 g. Tloušťku stěny loďky zanedbejte. V loďce je olověné závaží tvaru krychle o délce jedné hrany 2 cm. Hustota olova je 11 250 kg/m3. O kolik mm se zvýší nebo sníží hladina vody v nádobě v případě, že olověné závaží vyndáme z loďky a vhodíme do vody v nádobě?

Zajímavá 0 před 1425 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Archimédův zákon napoví.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

ano, je tu mistr na fyziku… Je jich tu několik známých a nepočítaně skrytých.

  1. spočítej kolik váží loďka s olovem a kolik vody tedy vytlačuje. Na základě rozměrů loďky spočítej o kolik se zvedna hladina oproti stavu kdy tam loďka není.
  2. kolik váží loďka bez olova víš, spočti o kolik zvedá hladinu. Spočti o kolik zvedá hladinu ta olověná kostka…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Cenobita

postup: https://1url.cz/xzGHW

před 1423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Cenobita

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

Fakt? No já nevím, ale ten výsledek v odkazu se mně ale vůbec nezdá. Nádoba = krychle o hraně 10cm a rozdíl hladin větší, než výška nádoby? Hned po pár řádcích jsem narazil na výpočet objemu Pb krychličky o hraně 2 cm a vidím tam V = 0,053. Dál už jsem se v tom nerejpal. Já jsem to včera večer zkusil vypočítat a vyšel mně rozdíl hladin na začátku a na konci pokusu 8,2mm (pokles). Tedy bez záruky! Ještě jsem to po sobě nekontroloval.

před 1425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Cenobita

Máš pravdu, opravou výpočtu jsem také došel k poklesu hladiny o 8,2 mm

před 1423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Cenobita

Možná tam mám chybu, zkusím to přepočítat.

před 1423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

To číslo je teď určitě správně, znovu jsem to zkontroloval a je to opravdu 8,2mm. Projel jsem celý tvůj původní výpočet a těch pochybení je tam víc.

před 1423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Cenobita

Jak říkám, už jsem to to opravil, jednu ze vstupních hodnot jsem zadal nesprávně, ale pak už mi výpočet vyšel přesně jako tobě.

před 1419 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek