Nextros

Najde se tu nějaký mistr na fyziku?

Zdravím, mám tady příklad, se kterým si nevím rady. Nezná někdo řešení?

V nádobě tvaru krychle o délce vnitřní hrany 10 cm je voda. Ve vodě plave loďka tvaru krychle o délce jedné hrany 5 cm. Hmotnost loďky je 25 g. Tloušťku stěny loďky zanedbejte. V loďce je olověné závaží tvaru krychle o délce jedné hrany 2 cm. Hustota olova je 11 250 kg/m3. O kolik mm se zvýší nebo sníží hladina vody v nádobě v případě, že olověné závaží vyndáme z loďky a vhodíme do vody v nádobě?

Odpovědi
Edison

Archimédův zákon napoví.

Dochy

ano, je tu mistr na fyziku… Je jich tu několik známých a nepočítaně skrytých.

  1. spočítej kolik váží loďka s olovem a kolik vody tedy vytlačuje. Na základě rozměrů loďky spočítej o kolik se zvedna hladina oproti stavu kdy tam loďka není.
  2. kolik váží loďka bez olova víš, spočti o kolik zvedá hladinu. Spočti o kolik zvedá hladinu ta olověná kostka…

Cenobita

postup: https://1url.cz/xzGHW

Cenobita

Příspěvek smazán administrátorem.

orwell

Fakt? No já nevím, ale ten výsledek v odkazu se mně ale vůbec nezdá. Nádoba = krychle o hraně 10cm a rozdíl hladin větší, než výška nádoby? Hned po pár řádcích jsem narazil na výpočet objemu Pb krychličky o hraně 2 cm a vidím tam V = 0,053. Dál už jsem se v tom nerejpal. Já jsem to včera večer zkusil vypočítat a vyšel mně rozdíl hladin na začátku a na konci pokusu 8,2mm (pokles). Tedy bez záruky! Ještě jsem to po sobě nekontroloval.

Cenobita

Máš pravdu, opravou výpočtu jsem také došel k poklesu hladiny o 8,2 mm

Cenobita

Možná tam mám chybu, zkusím to přepočítat.

orwell

To číslo je teď určitě správně, znovu jsem to zkontroloval a je to opravdu 8,2mm. Projel jsem celý tvůj původní výpočet a těch pochybení je tam víc.

Cenobita

Jak říkám, už jsem to to opravil, jednu ze vstupních hodnot jsem zadal nesprávně, ale pak už mi výpočet vyšel přesně jako tobě.